Official results for World Cup Event 11 / Deutsche Einzelmeisterschaft

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 11 / Deutsche Einzelmeisterschaft
Organiser: Germany
Date: 23 October 2004

Men

70 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Holger Hott Norway 1:47:50
2 Mats Haldin Finland 1:49:17 +1:27
3 Andrey Khramov Russian Federation 1:49:48 +1:58
4 Felix Bentz Switzerland 1:50:41 +2:51
5 Daniel Hubmann Switzerland 1:51:05 +3:15
6 Michal Horacek Czech Republic 1:51:28 +3:38
7 Mats Troeng Sweden 1:51:42 +3:52
8 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 1:51:52 +4:02
9 Michal Jedlicka Czech Republic 1:52:13 +4:23
10 Jarkko Huovila Finland 1:52:38 +4:48
11 Jamie Stevenson United Kingdom 1:52:43 +4:53
12 Matthias Leonhardt Switzerland 1:53:41 +5:51
13 Antti Harju Finland 1:53:52 +6:02
14 Michele Tavernaro Italy 1:53:54 +6:04
15 Marc Lauenstein Switzerland 1:54:20 +6:30
16 Christian Ott Switzerland 1:54:37 +6:47
17 Michal Smola Czech Republic 1:54:47 +6:57
18 Matthias Niggli Switzerland 1:55:05 +7:15
19 Olle Karner Estonia 1:55:32 +7:42
20 Jonas Pilblad Sweden 1:56:25 +8:35
21 Mikkel Lund Denmark 1:56:28 +8:38
22 Anders Nordberg Norway 1:56:39 +8:49
23 Kalle Dalin Sweden 1:56:47 +8:57
24 Niclas Jonasson Sweden 1:59:13 +11:23
25 Ingo Horst Germany 1:59:35 +11:45
26 Dan Marston United Kingdom 1:59:47 +11:57
27 Leif Bader Germany 2:00:24 +12:34
28 Roger Casal Fernandez Spain 2:01:27 +13:37
29 Tero Fohr Finland 2:01:29 +13:39
30 Tilo Pompe Germany 2:02:49 +14:59
31 Jean Baptiste Bourrin France 2:02:58 +15:08
32 Troels Nielsen Denmark 2:03:27 +15:37
33 Benoit Peyvel France 2:05:58 +18:08
34 Klaus Schgaguler Italy 2:08:26 +20:36
35 Axel Fischer Germany 2:08:28 +20:38
36 Matthew Speake United Kingdom 2:10:00 +22:10
37 Ewan McCarthy United Kingdom 2:10:45 +22:55
38 Wojciech Kowalski Poland 2:10:46 +22:56
39 Christian Gieseler Germany 2:11:45 +23:55
40 Patrick Hofmeister Germany 2:17:34 +29:44
41 Toshiyuki Matsuzawa Japan 2:25:08 +37:18
42 Yuya Takahashi Japan 2:43:56 +56:06
Marten B. Bostrom Finland disqualified
Rolf Breckle Germany disqualified
Eike Bruns Germany disqualified
Thilo Bruns Germany disqualified
Radoslav Dotschev Germany disqualified
Bengt Hansske Germany disqualified
Daniel Hartelt Germany disqualified
Christian Henrich-Franke Germany disqualified
Carsten Jorgensen Denmark disqualified
Wieland Karger Germany disqualified
Gernot Kerschbaumer Austria disqualified
Jan Kocbach Norway disqualified
Ralph Korner Germany disqualified
Markus Lang Austria disqualified
Alexander Lubina Germany disqualified
Denis Muller Germany disqualified
Johan Nasman Sweden disqualified
Christian Nielsen Denmark disqualified
Martin Pongratz Austria disqualified
Markus Prolingheuer Germany disqualified
Jan Rathje Germany disqualified
Michael Reinhart Switzerland disqualified
Carlo Rigoni Italy disqualified
Bjorn Risch Germany disqualified
Stephan Seebock Austria disqualified
Takeo Shinohara Japan disqualified
Michael Stroi Austria disqualified
Michael Thierolf Germany disqualified

Women

51 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Simone Niggli-Luder Switzerland 1:16:41
2 Tatyana Riabkina Russian Federation 1:21:24 +4:43
3 Karin Schmalfeld Germany 1:26:46 +10:05
4 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 1:27:18 +10:37
5 Monika Depta Germany 1:27:40 +10:59
6 Jenny Johansson Sweden 1:27:55 +11:14
7 Satu Tahvonen Finland 1:28:39 +11:58
8 Heather Monro United Kingdom 1:29:00 +12:19
9 Dana Brozkova Czech Republic 1:29:12 +12:31
10 Paula Haapakoski Finland 1:29:46 +13:05
11 Gunilla Svard Sweden 1:32:19 +15:38
12 Marianne Andersen Norway 1:33:21 +16:40
13 Helen Winskill United Kingdom 1:33:25 +16:44
14 Karolina Arewang-Hojsgaard Sweden 1:33:36 +16:55
15 Brigitte Gruniger Huber Switzerland 1:33:58 +17:17
16 Anni-Maija Fincke Finland 1:34:24 +17:43
17 Kathi Widler Switzerland 1:35:02 +18:21
18 Riina Kuuselo Finland 1:35:18 +18:37
19 Mhairi Mackenzie United Kingdom 1:35:48 +19:07
20 Heli Jukkola Finland 1:38:03 +21:22
21 Anke Xylander Germany 1:38:17 +21:36
22 Lina Backstrom Sweden 1:38:24 +21:43
23 Maria Rantala Finland 1:38:35 +21:54
24 Inga Dambe Latvia 1:39:13 +22:32
25 Anna Lampinen Sweden 1:40:23 +23:42
26 Lea Muller Switzerland 1:40:48 +24:07
27 Sandy Hott Canada 1:41:42 +25:01
28 Sarah Rollins United Kingdom 1:41:50 +25:09
29 Helene Hausner Denmark 1:43:13 +26:32
30 Cornelia Eckardt Germany 1:44:19 +27:38
31 Sieglinde Kundisch Germany 1:45:05 +28:24
32 Anne  Larsen Konring Olesen Denmark 1:45:29 +28:48
33 Signe Soes Denmark 1:45:50 +29:09
34 Esther Gil Brotons Spain 1:48:02 +31:21
35 Elisa Dresen Germany 1:50:03 +33:22
36 Emma Claesson Engstrand Sweden 1:50:12 +33:31
37 Meike Jaeger Germany 1:56:23 +39:42
38 Signe Dambe Latvia 2:10:23 +53:42
39 Gunda Fischer Germany 2:10:41 +54:00
40 Naoko Kano Japan 2:11:04 +54:23
41 Madoka Kogure Japan 2:20:30 +1:03:49
42 Kyoko Hara Japan 2:22:05 +1:05:24
Marika Dobke Germany disqualified
Brit Horst Germany disqualified
Luise Karger Germany disqualified
Katarina Matejova Germany disqualified
Katrin Renger Germany disqualified
Bettina Schlaefke Germany disqualified
Silke Schlittermann Germany disqualified
Christiane Trosse Germany disqualified
Anke  Von Gaza Germany disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org