International Orienteering Federation

Official results for WOC (also World Cup Event 5)

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC (also World Cup Event 5)
Organiser: Sweden
Date: 15 September 2004

Classes: Show all | Men | Women

Men

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Niclas JonassonSwedenSweden13:06.5
2Hakan ErikssonSwedenSweden13:09.0+0:02.5
2Yuriy OmelchenkoUkraineUkraine13:09.0+0:02.5
4Johan NasmanSwedenSweden13:09.8+0:03.3
5Thierry GueorgiouFranceFrance13:10.0+0:03.5
6Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway13:14.3+0:07.8
7Jorgen RostrupNorwayNorway13:23.8+0:17.3
8Matthias MerzSwitzerlandSwitzerland13:30.6+0:24.1
9Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland13:34.2+0:27.7
10Simonas KrepstaLithuaniaLithuania13:34.5+0:28.0
11Anders NordbergNorwayNorway13:38.0+0:31.5
12Mikkel LundDenmarkDenmark13:42.6+0:36.1
13Sergey DetkovRussian FederationRussian Federation13:45.2+0:38.7
14Troy De HaasAustraliaAustralia13:46.2+0:39.7
15Mikhail MamleevItalyItaly13:53.6+0:47.1
16Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation13:57.3+0:50.8
17Marten B. BostromFinlandFinland13:57.8+0:51.3
18Grant BluettAustraliaAustralia13:58.5+0:52.0
19Petteri MuukkonenFinlandFinland14:04.4+0:57.9
20Christian NielsenDenmarkDenmark14:07.8+1:01.3
21Marian DavidikSlovakiaSlovakia14:07.9+1:01.4
22David Brickhill-JonesAustraliaAustralia14:09.5+1:03.0
23Martins SirmaisLatviaLatvia14:12.5+1:06.0
24Ingo HorstGermanyGermany14:12.7+1:06.2
25Klaus SchgagulerItalyItaly14:17.4+1:10.9
26Jon DuncanUnited KingdomGreat Britain14:18.4+1:11.9
27Marek NommEstoniaEstonia14:18.8+1:12.3
28Lukas BartakSlovakiaSlovakia14:19.0+1:12.5
29Andreas MullerSwitzerlandSwitzerland14:21.4+1:14.9
30Edgaras VoverisLithuaniaLithuania14:22.3+1:15.8
31Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain14:27.5+1:21.0
32Janis KruminsLatviaLatvia14:32.5+1:26.0
33Matthew SpeakeUnited KingdomGreat Britain14:42.7+1:36.2
34Manuel NegrelloItalyItaly14:44.9+1:38.4
35Aleksander BernaciakPolandPoland14:59.0+1:52.5
36Axel FischerGermanyGermany14:59.9+1:53.4
37Vyacheslav MukhidinovUkraineNorway15:01.7+1:55.2
38Kristaps JaudzemsLatviaLatvia15:09.7+2:03.2
39Daisuke YamaguchiJapanJapan15:15.5+2:09.0
40Nick Duca CanadaCanada15:24.6+2:18.1
41Brian MayCanadaCanada15:38.3+2:31.8
42Antti HarjuFinlandFinland15:46.7+2:40.2
43Rob JessopNew ZealandNew Zealand16:23.9+3:17.4
44Pavlo UshkvarokUkraineUkraine16:33.9+3:27.4
Ivaylo PetrovBulgariaBulgariadisqualified

Women

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Simone Niggli-LuderSwitzerlandSwitzerland12:32.2
2Karolina Arewang-HojsgaardSwedenSweden13:01.1+0:28.9
3Elisabeth IngvaldsenNorwayNorway13:19.5+0:47.3
4Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic13:21.0+0:48.8
5Anna MarsellSwedenSweden13:26.0+0:53.8
6Emma Claesson EngstrandSwedenSweden13:27.4+0:55.2
7Ieva SargautyteLithuaniaLithuania13:31.9+0:59.7
8Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway13:37.1+1:04.9
9Vroni Koenig-SalmiSwitzerlandSwitzerland13:45.9+1:13.7
10Line HagmannNorwayNorway13:52.5+1:20.3
11Zsuzsa FeyRomaniaRomania13:56.0+1:23.8
12Inga KazlauskaiteLithuaniaLithuania14:00.7+1:28.5
13Dainora AlsauskaiteLithuaniaLithuania14:06.1+1:33.9
14Sara GemperleSwitzerlandSwitzerland14:07.1+1:34.9
15Satu TahvonenFinlandFinland14:08.4+1:36.2
16Kathi WidlerSwitzerlandSwitzerland14:22.5+1:50.3
17Riina KuuseloFinlandFinland14:24.9+1:52.7
18Julia NovikovaRussian FederationRussian Federation14:26.9+1:54.7
19Anke XylanderGermanyGermany14:29.2+1:57.0
20Natasha KeyAustraliaAustralia14:29.7+1:57.5
21Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain14:31.9+1:59.7
22Kirti RebaneEstoniaEstonia14:33.5+2:01.3
23Anna Gornicka-AntonowiczPolandPoland14:35.5+2:03.3
24Olga BelozerovaRussian FederationRussian Federation14:36.9+2:04.7
25Anu Akerman AnnusEstoniaEstonia14:37.8+2:05.6
26Helene HausnerDenmarkDenmark14:49.9+2:17.7
26Marta SterbovaCzech RepublicCzech Republic14:49.9+2:17.7
28Andrea StrasserAustriaAustria15:03.0+2:30.8
29Hanny AllstonAustraliaAustralia15:07.5+2:35.3
30Sandy HottCanadaCanada15:08.2+2:36.0
31Aija SkrastinaLatviaLatvia15:10.5+2:38.3
32Natalia EfimovaRussian FederationRussian Federation15:12.0+2:39.8
33Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria15:25.9+2:53.7
34Nataliya PotopalskaUkraineUkraine15:26.2+2:54.0
35Yvonne FjordsideDenmarkDenmark15:38.2+3:06.0
36Allison JonesAustraliaAustralia15:55.7+3:23.5
37Zuzana MacuchovaCzech RepublicCzech Republic15:59.1+3:26.9
38Viktoriya PlokhenkoUkraineUkraine16:03.8+3:31.6
39Meike JaegerGermanyGermany16:08.7+3:36.5
40Sakiko MiyauchiJapanJapan16:17.6+3:45.4
41Laura ScaravonatiItalyItaly16:21.8+3:49.6
42Helen BridleUnited KingdomGreat Britain16:33.0+4:00.8
43Ludmila GocevaBulgariaBulgaria16:40.8+4:08.6
44Marta FlorkowskaPolandPoland16:49.7+4:17.5
Paula HaapakoskiFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport