International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 3 (also EuOC)

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 3 (also EuOC)
Organiser: Denmark
Date: 16 July 2004

Men

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Kalle DalinSwedenSweden1:23:40
2Mats HaldinFinlandFinland1:23:58+0:18
3Emil WingstedtSwedenSweden1:24:41+1:01
4Robert BanachPolandPoland1:25:20+1:40
5Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation1:25:37+1:57
6Michal HoracekCzech RepublicCzech Republic1:25:50+2:10
7Holger HottNorwayNorway1:25:59+2:19
8Jamie StevensonUnited KingdomGreat Britain1:26:11+2:31
9Rene RokkjaerDenmarkDenmark1:26:46+3:06
10Mats TroengSwedenSweden1:27:08+3:28
11Jarkko HuovilaFinlandFinland1:27:31+3:51
12Carsten JorgensenDenmarkDenmark1:27:43+4:03
13Thierry GueorgiouFranceFrance1:27:54+4:14
14Jani LakanenFinlandFinland1:28:10+4:30
15Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway1:28:16+4:36
16Fabien PasquasyBelgiumBelgium1:28:48+5:08
17Johan ModigSwedenSweden1:28:50+5:10
18Alexandr TcherbakovRussian FederationRussian Federation1:29:07+5:27
19Mikkel LundDenmarkDenmark1:29:10+5:30
20Jonne LakanenFinlandFinland1:29:20+5:40
21Dan MarstonUnited KingdomGreat Britain1:29:49+6:09
22Tom QuayleAustraliaAustralia1:30:12+6:32
22Edgaras VoverisLithuaniaLithuania1:30:12+6:32
24Niclas JonassonSwedenSweden1:30:13+6:33
25Troels NielsenDenmarkDenmark1:30:32+6:52
26Jonas PilbladSwedenSweden1:31:10+7:30
27Bernt BjornsgaardNorwayNorway1:31:14+7:34
28Antti HarjuFinlandFinland1:31:17+7:37
29Roman EfimovRussian FederationRussian Federation1:32:22+8:42
30Pasi IkonenFinlandFinland1:32:43+9:03
31Christian OttSwitzerlandSwitzerland1:32:44+9:04
32Marc LauensteinSwitzerlandSwitzerland1:32:48+9:08
33Bjorn EriksenNorwayNorway1:33:09+9:29
34Radovan CechCzech RepublicCzech Republic1:33:12+9:32
35Michele TavernaroItalyItaly1:33:20+9:40
36Evgeny GavrilovRussian FederationRussian Federation1:33:42+10:02
37Benno SchulerSwitzerlandSwitzerland1:34:35+10:55
38Axel FischerGermanyGermany1:34:38+10:58
39Sergey DetkovRussian FederationRussian Federation1:34:42+11:02
40Alexey BortnikRussian FederationRussian Federation1:35:01+11:21
41David SchneiderSwitzerlandSwitzerland1:35:04+11:24
42Petr LosmanCzech RepublicCzech Republic1:36:38+12:58
43Manuel NegrelloItalyItaly1:36:43+13:03
44Vladimir LucanCzech RepublicCzech Republic1:36:59+13:19
45Felix BentzSwitzerlandSwitzerland1:38:07+14:27
46Jaromir SvihovskyCzech RepublicCzech Republic1:39:16+15:36
47David ShepherdAustraliaAustralia1:39:35+15:55
48Thomas KrejciAustriaAustria1:40:45+17:05
49Jean Baptiste BourrinFranceFrance1:41:27+17:47
50Nicolas SillienBelgiumBelgium1:41:44+18:04
Bjornar ValstadNorwayNorwaydisqualified

Women

48 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Simone Niggli-LuderSwitzerlandSwitzerland1:02:04
2Emma Claesson EngstrandSwedenSweden1:05:45+3:41
3Tatyana RiabkinaRussian FederationRussian Federation1:05:53+3:49
4Heli JukkolaFinlandFinland1:06:12+4:08
5Minna KauppiFinlandFinland1:06:26+4:22
6Hanne StaffNorwayNorway1:06:44+4:40
7Karolina Arewang-HojsgaardSwedenSweden1:07:48+5:44
8Karin SchmalfeldGermanyGermany1:07:54+5:50
9Jenny JohanssonSwedenSweden1:08:36+6:32
10Gunilla SvardSwedenSweden1:08:50+6:46
11Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway1:09:02+6:58
12Marianne AndersenNorwayNorway1:09:45+7:41
13Elisabeth IngvaldsenNorwayNorway1:10:16+8:12
14Anna MarsellSwedenSweden1:10:49+8:45
15Kathi WidlerSwitzerlandSwitzerland1:10:55+8:51
16Paula HaapakoskiFinlandFinland1:11:36+9:32
17Dainora AlsauskaiteLithuaniaLithuania1:11:47+9:43
18Martina RakayovaSlovakiaSlovakia1:13:37+11:33
19Anne  Larsen Konring OlesenDenmarkDenmark1:13:46+11:42
20Inga DambeLatviaLatvia1:13:58+11:54
21Lina BackstromSwedenSweden1:14:35+12:31
22Sara GemperleSwitzerlandSwitzerland1:14:38+12:34
23Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation1:15:37+13:33
24Birgitte HusebyeNorwayNorway1:16:46+14:42
25Vilma RudzenskaiteLithuaniaLithuania1:16:48+14:44
26Marta SterbovaCzech RepublicCzech Republic1:17:23+15:19
27Helen WinskillUnited KingdomGreat Britain1:17:46+15:42
28Anna Gornicka-AntonowiczPolandPoland1:17:52+15:48
29Linda AntonsenNorwayNorway1:18:12+16:08
30Zsuzsa FeyRomaniaRomania1:18:18+16:14
31Zuzana StehnovaCzech RepublicCzech Republic1:18:37+16:33
32Natalia EfimovaRussian FederationRussian Federation1:19:37+17:33
33Olga BelozerovaRussian FederationRussian Federation1:19:44+17:40
34Brigitte Gruniger HuberSwitzerlandSwitzerland1:20:18+18:14
35Monika DeptaGermanyGermany1:20:40+18:36
36Zdenka StaraCzech RepublicCzech Republic1:20:46+18:42
37Helene HausnerDenmarkDenmark1:20:58+18:54
38Andrea StrasserAustriaAustria1:21:15+19:11
39Kirti RebaneEstoniaEstonia1:21:21+19:17
40Giedre VoverieneLithuaniaLithuania1:22:12+20:08
41Aline HermansBelgiumBelgium1:22:43+20:39
42Heidi LiljestroemFinlandFinland1:22:45+20:41
43Yvonne GunellFinlandFinland1:23:06+21:02
44Celine DodinFranceFrance1:24:20+22:16
45Anu Akerman AnnusEstoniaEstonia1:24:39+22:35
46Outi SareilaFinlandFinland1:25:27+23:23
47Dorte DahlDenmarkDenmark1:27:35+25:31
Jolanta RazaitieneLithuaniaLithuaniadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org