International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 3 (also EuOC)

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 3 (also EuOC)
Organiser: Denmark
Date: 16 July 2004

Men

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Kalle DalinSwedenSweden1:23:40
2Mats HaldinFinlandFinland1:23:58+0:18
3Emil WingstedtSwedenSweden1:24:41+1:01
4Robert BanachPolandPoland1:25:20+1:40
5Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation1:25:37+1:57
6Michal HoracekCzech RepublicCzech Republic1:25:50+2:10
7Holger HottNorwayNorway1:25:59+2:19
8Jamie StevensonUnited KingdomGreat Britain1:26:11+2:31
9Rene RokkjaerDenmarkDenmark1:26:46+3:06
10Mats TroengSwedenSweden1:27:08+3:28
11Jarkko HuovilaFinlandFinland1:27:31+3:51
12Carsten JorgensenDenmarkDenmark1:27:43+4:03
13Thierry GueorgiouFranceFrance1:27:54+4:14
14Jani LakanenFinlandFinland1:28:10+4:30
15Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway1:28:16+4:36
16Fabien PasquasyBelgiumBelgium1:28:48+5:08
17Johan ModigSwedenSweden1:28:50+5:10
18Alexandr TcherbakovRussian FederationRussian Federation1:29:07+5:27
19Mikkel LundDenmarkDenmark1:29:10+5:30
20Jonne LakanenFinlandFinland1:29:20+5:40
21Dan MarstonUnited KingdomGreat Britain1:29:49+6:09
22Tom QuayleAustraliaAustralia1:30:12+6:32
22Edgaras VoverisLithuaniaLithuania1:30:12+6:32
24Niclas JonassonSwedenSweden1:30:13+6:33
25Troels NielsenDenmarkDenmark1:30:32+6:52
26Jonas PilbladSwedenSweden1:31:10+7:30
27Bernt BjornsgaardNorwayNorway1:31:14+7:34
28Antti HarjuFinlandFinland1:31:17+7:37
29Roman EfimovRussian FederationRussian Federation1:32:22+8:42
30Pasi IkonenFinlandFinland1:32:43+9:03
31Christian OttSwitzerlandSwitzerland1:32:44+9:04
32Marc LauensteinSwitzerlandSwitzerland1:32:48+9:08
33Bjorn EriksenNorwayNorway1:33:09+9:29
34Radovan CechCzech RepublicCzech Republic1:33:12+9:32
35Michele TavernaroItalyItaly1:33:20+9:40
36Evgeny GavrilovRussian FederationRussian Federation1:33:42+10:02
37Benno SchulerSwitzerlandSwitzerland1:34:35+10:55
38Axel FischerGermanyGermany1:34:38+10:58
39Sergey DetkovRussian FederationRussian Federation1:34:42+11:02
40Alexey BortnikRussian FederationRussian Federation1:35:01+11:21
41David SchneiderSwitzerlandSwitzerland1:35:04+11:24
42Petr LosmanCzech RepublicCzech Republic1:36:38+12:58
43Manuel NegrelloItalyItaly1:36:43+13:03
44Vladimir LucanCzech RepublicCzech Republic1:36:59+13:19
45Felix BentzSwitzerlandSwitzerland1:38:07+14:27
46Jaromir SvihovskyCzech RepublicCzech Republic1:39:16+15:36
47David ShepherdAustraliaAustralia1:39:35+15:55
48Thomas KrejciAustriaAustria1:40:45+17:05
49Jean Baptiste BourrinFranceFrance1:41:27+17:47
50Nicolas SillienBelgiumBelgium1:41:44+18:04
Bjornar ValstadNorwayNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org