International Orienteering Federation

Official results for World Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Ski Orienteering Championships
Organiser: Sweden
Date: 15 February 2004

Men

72 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Eduard Khrennikov Russian Federation 13:52
2 Bengt Leandersson Sweden 14:01 +0:09
3 Peter Arnesson Sweden 14:02 +0:10
4 Ruslan Gritsan Russian Federation 14:04 +0:12
5 Jukka Lanki Finland 14:07 +0:15
6 Tomas Lofgren Sweden 14:13 +0:21
6 Eivind Tonna Norway 14:13 +0:21
8 Tommy Olsen Norway 14:15 +0:23
8 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 14:15 +0:23
10 Teemu Kongas Finland 14:19 +0:27
11 Matti Keskinarkaus Finland 14:20 +0:28
12 Andrei Gruzdev Russian Federation 14:30 +0:38
13 David Andersson Sweden 14:34 +0:42
14 Boris Fischer Switzerland 14:47 +0:55
14 Anders Hauge Norway 14:47 +0:55
16 Ondrej Vodrazka Czech Republic 14:49 +0:57
17 Nerijus Sulcys Lithuania 14:57 +1:05
18 Peter Mosimann Switzerland 15:02 +1:10
19 Jan Lauerman Czech Republic 15:07 +1:15
20 Vadim Tolstopyatov Russian Federation 15:13 +1:21
21 Kiril Veselov Russian Federation 15:17 +1:25
22 Margus Hallik Estonia 15:27 +1:35
22 Ander Ojandu Estonia 15:27 +1:35
24 Todor Kalniev Bulgaria 15:50 +1:58
25 Pascal Messikommer Switzerland 16:07 +2:15
26 Arsen Zhuravel Ukraine 16:17 +2:25
27 Raul Kudre Estonia 16:24 +2:32
27 Florian Ruegg Switzerland 16:24 +2:32
29 Regimantas Kavaliauskas Lithuania 16:27 +2:35
30 Andriy Boris Ukraine 16:43 +2:51
31 Flavio Bettega Italy 16:52 +3:00
32 Vitalijus Petrulis Lithuania 16:59 +3:07
33 Mauro Simoni Italy 17:04 +3:12
34 Tonis Erm Estonia 17:11 +3:19
35 Igor Zvontsov Belarus 17:14 +3:22
36 Stefan Varga Austria 17:15 +3:23
37 Eike Bruns Germany 17:18 +3:26
38 Johann Kugler Austria 17:25 +3:33
39 Arturs Grinbergs Latvia 17:48 +3:56
40 Toms Veits Latvia 17:56 +4:04
41 Tomas Redlich Czech Republic 18:04 +4:12
42 Sergej Sonnenberg Germany 18:13 +4:21
43 Bernd Kohlschmidt Germany 18:17 +4:25
44 Viktors ─╗escovs Latvia 18:43 +4:51
45 Klaus Csucs Romania 19:07 +5:15
46 Jonni Malacarne Italy 19:17 +5:25
47 Tetsushi Maruyama Japan 19:56 +6:04
48 Maksim Lapekin Belarus 20:13 +6:21
49 Mihai Veres United States 20:17 +6:25
50 Cristian Giacomuzzi Italy 20:20 +6:28
51 Henning Bruns Germany 20:23 +6:31
52 Satoru Motoki Japan 20:47 +6:55
53 Tautvydas Zilinskas Lithuania 20:49 +6:57
54 Oleksiy Kalenichenko Ukraine 21:22 +7:30
55 Carl Fey United States 22:02 +8:10
56 Oleksiy Ufimtsev Ukraine 22:07 +8:15
57 Rory Morrish Ireland 23:19 +9:27
58 Andras Csucs Romania 26:32 +12:40
59 Michal Glowacki New Zealand 26:47 +12:55
60 Daniel Marosffy Hungary 27:15 +13:23
61 Jens Laugesen Denmark 28:15 +14:23
62 Yuji Miura Japan 29:31 +15:39
63 Atsushi Yamada Japan 30:01 +16:09
64 Aims Coney United States 31:53 +18:01
65 Grant Bluett Australia 32:14 +18:22
66 Greg Barbour New Zealand 33:16 +19:24
67 Mike George United States 38:01 +24:09
68 Alistair Landels New Zealand 47:13 +33:21
Arto Lilja Finland disqualified
Lubomir Tomecek Czech Republic disqualified
Brett Weihart Australia disqualified
Ivars Zagars Latvia disqualified

Women

48 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Tatiana Vlasova Russian Federation 13:30
2 Liisa Anttila Finland 13:32 +0:02
3 Stina Grenholm Sweden 13:37 +0:07
3 Stine Hjermstad Kirkevik Norway 13:37 +0:07
5 Marie Lund Sweden 13:49 +0:19
6 Erja Jokinen Finland 13:51 +0:21
7 Natalya Tomilova Russian Federation 13:53 +0:23
8 Hannele Tonna Valkonen Finland 14:29 +0:59
9 Salla Toyryla lehto Finland 14:34 +1:04
10 Ida Wikstrom Holmgren Sweden 14:35 +1:05
11 Karin Kjellman Sweden 14:36 +1:06
12 Natalia Naumova Russian Federation 14:44 +1:14
13 Ramune Arlauskiene Lithuania 14:45 +1:15
14 Irina Onishchenko Russian Federation 14:48 +1:18
15 Marte Reenaas Norway 14:53 +1:23
16 Barbora Chudikova Czech Republic 14:58 +1:28
17 Kjersti Reenaas Norway 15:26 +1:56
18 Helena Randakova Czech Republic 15:48 +2:18
19 Zuzana Stehnova Czech Republic 16:23 +2:53
20 Eva Bohmova Czech Republic 16:41 +3:11
21 Katrin Renger Germany 16:45 +3:15
22 Yvonne Gantenbein Switzerland 16:55 +3:25
23 Stefania Dimitrova Belonazheva Bulgaria 17:01 +3:31
23 Ingvild Gjessing Norway 17:01 +3:31
25 Antoniya Grigorova Bulgaria 17:24 +3:54
26 Sonja Zinkl Austria 17:43 +4:13
27 Vilma Rudzenskaite Lithuania 17:57 +4:27
28 Sara Wurmli Switzerland 18:02 +4:32
29 Manuela Wyder Switzerland 18:15 +4:45
30 Teodora Malcheva Bulgaria 18:36 +5:06
31 Iliana Ilieva Shandurkova Bulgaria 18:42 +5:12
32 Laima Klauza Latvia 18:47 +5:17
33 Jolanta Sulciene Lithuania 19:05 +5:35
34 Tuuli Erm Maeots Estonia 19:37 +6:07
35 Sara Pradel Italy 19:51 +6:21
36 Federica Ragona Italy 20:31 +7:01
37 Inna Gogoreva Belarus 20:39 +7:09
38 Yoshiko Sakai Japan 21:22 +7:52
39 Christiane Trosse Germany 22:15 +8:45
40 Orsolya Marosffy Hungary 22:35 +9:05
41 Tomoko Motoki Japan 23:41 +10:11
42 Keiko Shiratori Japan 24:11 +10:41
43 Susan Kurth Germany 24:28 +10:58
44 Sharon Crawford United States 26:14 +12:44
45 Monica Csucs Romania 31:21 +17:51
46 Eunice Cinnamon Ireland 38:23 +24:53
47 Candice Raines United States 41:48 +28:18
Clare Barnes United Kingdom disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Dobas flags
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org