Official results for World Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Ski Orienteering Championships
Organiser: Sweden
Date: 13 February 2004

Men

68 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Tomas Lofgren Sweden 1:06:42
2 Tommy Olsen Norway 1:06:54 +0:11
3 Arto Lilja Finland 1:07:28 +0:45
4 Ruslan Gritsan Russian Federation 1:08:11 +1:28
5 Peter Arnesson Sweden 1:08:18 +1:35
6 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 1:08:21 +1:38
7 Eduard Khrennikov Russian Federation 1:08:37 +1:54
8 Anders Hauge Norway 1:09:35 +2:52
9 Teemu Kongas Finland 1:09:38 +2:55
10 Vassili Gloukharev Russian Federation 1:09:39 +2:56
11 Ondrej Vodrazka Czech Republic 1:09:42 +2:59
12 Eivind Tonna Norway 1:10:10 +3:27
13 Nerijus Sulcys Lithuania 1:11:26 +4:43
14 Tomi Ruutiainen Finland 1:11:43 +5:01
15 Christian Hohl Switzerland 1:12:20 +5:37
16 Peter Mosimann Switzerland 1:13:13 +6:30
17 Vadim Tolstopyatov Russian Federation 1:13:47 +7:04
18 David Andersson Sweden 1:14:17 +7:34
19 Boris Fischer Switzerland 1:14:54 +8:11
20 Tomas Redlich Czech Republic 1:17:30 +10:47
21 Arsen Zhuravel Ukraine 1:17:31 +10:48
22 Lubomir Tomecek Czech Republic 1:17:44 +11:01
23 Margus Hallik Estonia 1:18:01 +11:18
24 Pascal Messikommer Switzerland 1:22:24 +15:41
25 Raul Kudre Estonia 1:23:24 +16:41
26 Bernd Kohlschmidt Germany 1:23:24 +16:41
27 Igor Zvontsov Belarus 1:24:38 +17:55
28 Johann Kugler Austria 1:24:45 +18:02
29 Andriy Boris Ukraine 1:26:49 +20:06
30 Taavi Nurm Estonia 1:27:23 +20:40
31 Vitalijus Petrulis Lithuania 1:28:43 +22:00
32 Mauro Simoni Italy 1:29:24 +22:41
33 Stefan Varga Austria 1:29:29 +22:46
34 Ivars Zagars Latvia 1:30:20 +23:37
35 Arturs Grinbergs Latvia 1:31:23 +24:40
36 Oleksiy Kalenichenko Ukraine 1:31:49 +25:06
37 Klaus Csucs Romania 1:32:15 +25:32
38 Toms Veits Latvia 1:32:26 +25:43
39 Cristian Giacomuzzi Italy 1:33:10 +26:27
40 Regimantas Kavaliauskas Lithuania 1:34:31 +27:48
41 Eike Bruns Germany 1:36:25 +29:42
42 Ander Ojandu Estonia 1:36:45 +30:02
43 Sergej Sonnenberg Germany 1:43:28 +36:45
44 Lars Lindstrom Denmark 1:44:33 +37:50
45 Daniel Marosffy Hungary 1:46:12 +39:29
46 Satoru Motoki Japan 1:46:50 +40:07
47 Henning Bruns Germany 1:47:16 +40:33
48 Oleksiy Ufimtsev Ukraine 1:49:10 +42:27
49 Mihai Veres United States 1:49:23 +42:40
50 Andras Csucs Romania 1:49:27 +42:44
51 Viktors ─╗escovs Latvia 1:53:15 +46:32
52 Rory Morrish Ireland 1:57:24 +50:41
53 Carl Fey United States 2:10:20 +1:03:37
54 Yuji Miura Japan 2:13:13 +1:06:30
55 Atsushi Yamada Japan 2:13:27 +1:06:44
56 Aims Coney United States 2:40:57 +1:34:14
Flavio Bettega Italy disqualified
Mike George United States disqualified
Andrei Gruzdev Russian Federation disqualified
Todor Kalniev Bulgaria disqualified
Maksim Lapekin Belarus disqualified
Jan Lauerman Czech Republic disqualified
Jens Laugesen Denmark disqualified
Jonni Malacarne Italy disqualified
Tetsushi Maruyama Japan disqualified
Bertil Nordqvist Sweden disqualified
Egidijus Pilybas Lithuania disqualified
Jarkko Urpalainen Finland disqualified

Women

46 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Stine Hjermstad Kirkevik Norway 56:57
2 Marie Lund Sweden 57:19 +0:22
3 Stina Grenholm Sweden 57:36 +0:39
4 Tatiana Vlasova Russian Federation 57:37 +0:40
5 Liisa Anttila Finland 58:36 +1:39
6 Natalya Tomilova Russian Federation 58:41 +1:44
7 Erja Jokinen Finland 58:41 +1:44
8 Salla Toyryla lehto Finland 58:50 +1:53
9 Marte Reenaas Norway 1:02:25 +5:28
10 Barbora Chudikova Czech Republic 1:02:29 +5:32
11 Ida Wikstrom Holmgren Sweden 1:03:50 +6:53
12 Ramune Arlauskiene Lithuania 1:05:01 +8:04
13 Svetlana Shvetsova Russian Federation 1:05:17 +8:20
14 Karin Kjellman Sweden 1:06:18 +9:21
15 Zuzana Stehnova Czech Republic 1:07:40 +10:43
16 Eva Bohmova Czech Republic 1:07:48 +10:51
17 Ingvild Gjessing Norway 1:09:11 +12:14
18 Irina Onishchenko Russian Federation 1:09:29 +12:32
19 Helena Randakova Czech Republic 1:10:07 +13:10
20 Yvonne Gantenbein Switzerland 1:12:03 +15:06
21 Kjersti Reenaas Norway 1:13:10 +16:13
22 Vilma Rudzenskaite Lithuania 1:19:06 +22:09
23 Iliana Ilieva Shandurkova Bulgaria 1:19:26 +22:29
24 Sonja Zinkl Austria 1:19:46 +22:49
25 Sara Pradel Italy 1:19:49 +22:52
26 Antoniya Grigorova Bulgaria 1:20:18 +23:21
27 Teodora Malcheva Bulgaria 1:21:54 +24:57
28 Stefania Dimitrova Belonazheva Bulgaria 1:22:08 +25:11
29 Jolanta Sulciene Lithuania 1:22:18 +25:21
30 Laima Klauza Latvia 1:26:00 +29:03
31 Tuuli Erm Maeots Estonia 1:29:41 +32:44
32 Yoshiko Sakai Japan 1:29:43 +32:46
33 Christiane Trosse Germany 1:33:29 +36:32
34 Orsolya Marosffy Hungary 1:40:15 +43:18
35 Federica Ragona Italy 1:42:01 +45:04
36 Sharon Crawford United States 1:47:07 +50:10
37 Susan Kurth Germany 1:47:23 +50:26
38 Tomoko Motoki Japan 1:48:52 +51:55
39 Keiko Shiratori Japan 2:03:12 +1:06:15
Eunice Cinnamon Ireland disqualified
Inna Gogoreva Belarus disqualified
Lena Hermansson Sweden disqualified
Candice Raines United States disqualified
Katrin Renger Germany disqualified
Hannele Tonna Valkonen Finland disqualified
Manuela Wyder Switzerland disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
Siven Active Sport
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!