Official results for World Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Ski Orienteering Championships
Organiser: Sweden
Date: 11 February 2004

Men

63 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Eduard Khrennikov Russian Federation 1:52:40
2 Tomas Lofgren Sweden 1:54:39 +1:59
3 Tommy Olsen Norway 1:54:45 +2:05
4 Ruslan Gritsan Russian Federation 1:56:41 +4:01
5 Jarkko Urpalainen Finland 1:57:19 +4:39
6 Teemu Kongas Finland 1:57:34 +4:54
7 Bertil Nordqvist Sweden 1:57:47 +5:07
8 David Andersson Sweden 1:58:53 +6:13
9 Arto Lilja Finland 1:59:05 +6:25
10 Tobias Aslund Sweden 1:59:45 +7:05
11 Anders Hauge Norway 1:59:55 +7:15
12 Andrei Gruzdev Russian Federation 2:00:49 +8:09
13 Kiril Veselov Russian Federation 2:01:13 +8:33
14 Jukka Lanki Finland 2:01:39 +8:59
15 Matti Keskinarkaus Finland 2:02:12 +9:32
16 Christian Hohl Switzerland 2:06:50 +14:10
17 Jan Lauerman Czech Republic 2:07:13 +14:33
18 Boris Fischer Switzerland 2:07:55 +15:15
19 Arsen Zhuravel Ukraine 2:08:02 +15:22
20 Peter Mosimann Switzerland 2:08:17 +15:37
21 Margus Hallik Estonia 2:08:29 +15:49
22 Ondrej Vodrazka Czech Republic 2:11:06 +18:26
23 Nerijus Sulcys Lithuania 2:12:08 +19:28
24 Eirik Watterdal Norway 2:12:35 +19:55
25 Lubomir Tomecek Czech Republic 2:12:40 +20:00
26 Todor Kalniev Bulgaria 2:13:32 +20:52
27 Johann Kugler Austria 2:17:52 +25:12
28 Flavio Bettega Italy 2:20:37 +27:57
29 Florian Ruegg Switzerland 2:22:05 +29:25
30 Mauro Simoni Italy 2:25:04 +32:24
31 Stefan Varga Austria 2:26:43 +34:03
32 Tomas Redlich Czech Republic 2:27:10 +34:30
33 Igor Zvontsov Belarus 2:27:13 +34:33
34 Regimantas Kavaliauskas Lithuania 2:27:37 +34:57
35 Tonis Erm Estonia 2:31:07 +38:27
36 Andriy Boris Ukraine 2:31:37 +38:57
37 Taavi Nurm Estonia 2:33:18 +40:38
38 Vitalijus Petrulis Lithuania 2:35:32 +42:52
39 Cristian Giacomuzzi Italy 2:37:51 +45:11
40 Oleksiy Kalenichenko Ukraine 2:40:21 +47:41
41 Viktors ─╗escovs Latvia 2:41:09 +48:29
42 Jonni Malacarne Italy 2:41:13 +48:33
43 Bernd Kohlschmidt Germany 2:42:41 +50:01
44 Tautvydas Zilinskas Lithuania 2:44:08 +51:28
45 Klaus Csucs Romania 2:46:11 +53:31
46 Sergej Sonnenberg Germany 2:48:06 +55:26
47 Eike Bruns Germany 2:49:37 +56:57
48 Tore Hulgaard Denmark 2:51:14 +58:34
49 Tetsushi Maruyama Japan 2:53:30 +1:00:50
50 Satoru Motoki Japan 3:06:21 +1:13:41
51 Maksim Lapekin Belarus 3:09:27 +1:16:47
52 Andras Csucs Romania 3:18:38 +1:25:58
53 Daniel Marosffy Hungary 3:19:11 +1:26:31
54 Rory Morrish Ireland 3:41:08 +1:48:28
55 Atsushi Yamada Japan 3:58:00 +2:05:20
56 Yuji Miura Japan 4:05:11 +2:12:31
Aims Coney United States disqualified
Mike George United States disqualified
Arturs Grinbergs Latvia disqualified
Oleksiy Ufimtsev Ukraine disqualified
Toms Veits Latvia disqualified
Mihai Veres United States disqualified
Ivars Zagars Latvia disqualified

Women

43 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Stine Hjermstad Kirkevik Norway 1:25:55
2 Hannele Tonna Valkonen Finland 1:28:23 +2:28
3 Natalya Tomilova Russian Federation 1:30:12 +4:17
4 Tatiana Vlasova Russian Federation 1:30:57 +5:02
5 Irina Onishchenko Russian Federation 1:31:03 +5:08
6 Erja Jokinen Finland 1:31:39 +5:44
7 Stina Grenholm Sweden 1:31:46 +5:51
8 Barbora Chudikova Czech Republic 1:32:06 +6:11
9 Natalia Naumova Russian Federation 1:33:17 +7:22
10 Liisa Anttila Finland 1:33:20 +7:25
11 Marte Reenaas Norway 1:33:48 +7:53
12 Ida Wikstrom Holmgren Sweden 1:34:05 +8:10
13 Marie Lund Sweden 1:35:41 +9:46
14 Terhi Hamalainen Finland 1:35:45 +9:50
15 Ingvild Gjessing Norway 1:39:17 +13:22
16 Karin Kjellman Sweden 1:40:55 +15:00
17 Teodora Malcheva Bulgaria 1:41:10 +15:15
18 Kjersti Reenaas Norway 1:42:16 +16:21
19 Ramune Arlauskiene Lithuania 1:43:07 +17:12
20 Helena Randakova Czech Republic 1:44:54 +18:59
21 Yvonne Gantenbein Switzerland 1:50:04 +24:09
22 Eva Bohmova Czech Republic 1:52:26 +26:31
23 Zuzana Stehnova Czech Republic 1:54:21 +28:26
24 Antoniya Grigorova Bulgaria 1:57:40 +31:45
25 Katrin Renger Germany 1:58:21 +32:26
26 Jolanta Sulciene Lithuania 2:01:40 +35:45
27 Sonja Zinkl Austria 2:02:11 +36:16
28 Tuuli Erm Maeots Estonia 2:03:58 +38:03
29 Sara Pradel Italy 2:05:33 +39:38
30 Iliana Ilieva Shandurkova Bulgaria 2:06:56 +41:01
31 Inna Gogoreva Belarus 2:08:43 +42:48
32 Yoshiko Sakai Japan 2:09:43 +43:48
33 Stefania Dimitrova Belonazheva Bulgaria 2:10:25 +44:30
34 Manuela Wyder Switzerland 2:11:32 +45:37
35 Laima Klauza Latvia 2:17:33 +51:38
36 Federica Ragona Italy 2:23:49 +57:54
37 Orsolya Marosffy Hungary 2:42:22 +1:16:27
38 Susan Kurth Germany 2:51:12 +1:25:17
39 Keiko Shiratori Japan 2:56:34 +1:30:39
40 Tomoko Motoki Japan 3:04:10 +1:38:15
41 Sharon Crawford United States 3:05:29 +1:39:34
Candice Raines United States disqualified
Sara Wurmli Switzerland disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org