International Orienteering Federation

Official results for WOC 2003 Long Distance Final

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC 2003 Long Distance Final
Organiser: Switzerland
Date: 6 August 2003

Men

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Thomas BuhrerSwitzerlandSwitzerland1:48:20
2Yuriy OmelchenkoUkraineUkraine1:50:35+2:15
3Emil WingstedtSwedenSweden1:51:08+2:48
4Carsten JorgensenDenmarkDenmark1:51:42+3:22
5Mikhail MamleevItalyItaly1:51:55+3:35
6Bjornar ValstadNorwayNorway1:52:00+3:40
7Jani LakanenFinlandFinland1:52:07+3:47
8Holger HottNorwayNorway1:52:44+4:24
9Michal JedlickaCzech RepublicCzech Republic1:52:49+4:29
10Johan ModigSwedenSweden1:53:04+4:44
11Oystein KristiansenNorwayNorway1:54:57+6:37
12Olle KarnerEstoniaEstonia1:54:58+6:38
13Thomas KrejciAustriaAustria1:55:47+7:27
14Dan MarstonUnited KingdomGreat Britain1:56:09+7:49
15Kiril NikolovBulgariaBulgaria1:56:46+8:26
16Mats HaldinFinlandFinland1:57:07+8:47
17Jarkko HuovilaFinlandFinland1:57:56+9:36
18Gabor DomonyikHungaryHungary1:59:28+11:08
19Niclas JonassonSwedenSweden1:59:34+11:14
20Roman EfimovRussian FederationRussian Federation2:00:17+11:57
21Marc LauensteinSwitzerlandSwitzerland2:00:30+12:10
22Ingo HorstGermanyGermany2:00:39+12:19
23Vladimir LucanCzech RepublicCzech Republic2:00:51+12:31
24Vyacheslav MukhidinovUkraineNorway2:01:51+13:31
25Jon DuncanUnited KingdomGreat Britain2:03:27+15:07
26Vit PospisilSlovakiaCzech Republic2:03:48+15:28
27Nerijus SulcysLithuaniaLithuania2:04:06+15:46
28Michal SmolaCzech RepublicCzech Republic2:04:35+16:15
29Girts VegerisLatviaLatvia2:05:11+16:51
30Tom QuayleAustraliaAustralia2:06:05+17:45
31Jean Baptiste BourrinFranceFrance2:06:14+17:54
32Simonas KrepstaLithuaniaLithuania2:06:56+18:36
33Rob WalterAustraliaAustralia2:07:25+19:05
34Jozef WallnerSlovakiaSlovakia2:07:44+19:24
35Dmitriy MironovBelarusBelarus2:11:29+23:09
36Norbert HelmingerAustriaAustria2:14:16+25:56
37Carlo RigoniItalyItaly2:15:42+27:22
38Roger Casal FernandezSpainSpain2:15:58+27:38
39Troels NielsenDenmarkDenmark2:16:08+27:48
40Nick Duca CanadaCanada2:16:58+28:38
41Klaus SchgagulerItalyItaly2:18:19+29:59
42Axel FischerGermanyGermany2:19:00+30:40
43Andrei ZhuravlevBelarusBelarus2:19:17+30:57
44Chris ForneNew ZealandNew Zealand2:20:11+31:51
45Dmitry MikhalkinBelarusBelarus2:20:15+31:55
46Pavlo UshkvarokUkraineUkraine2:21:21+33:01
47Felix BreitschadelAustriaAustria2:24:14+35:54
Tarvo AvasteEstoniaEstoniadisqualified
Francois GononFranceFrancedisqualified
Oli JohnsonUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Janis KruminsLatviaLatviadisqualified

Women

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Simone Niggli-LuderSwitzerlandSwitzerland1:26:14
2Karolina Arewang-HojsgaardSwedenSweden1:29:19+3:05
3Brigitte WolfSwitzerlandSwitzerland1:32:52+6:38
4Emma Claesson EngstrandSwedenSweden1:33:59+7:45
5Sara GemperleSwitzerlandSwitzerland1:34:28+8:14
6Barbara Baczek MotalaPolandPoland1:34:31+8:17
7Hanne StaffNorwayNorway1:34:57+8:43
8Marianne AndersenNorwayNorway1:36:17+10:03
9Karin SchmalfeldGermanyGermany1:36:28+10:14
10Martina RakayovaSlovakiaSlovakia1:36:29+10:15
11Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic1:36:50+10:36
12Julia NovikovaRussian FederationRussian Federation1:36:52+10:38
13Terhi HolsterFinlandFinland1:37:28+11:14
14Heather MonroUnited KingdomGreat Britain1:38:36+12:22
15Zsuzsa FeyRomaniaRomania1:40:00+13:46
16Marta SterbovaCzech RepublicCzech Republic1:40:21+14:07
17Anna GarinSpainSpain1:40:32+14:18
18Birgitte HusebyeNorwayNorway1:40:39+14:25
19Katarina SmithCanadaCanada1:41:43+15:29
20Tatyana RiabkinaRussian FederationRussian Federation1:43:27+17:13
21Ieva SargautyteLithuaniaLithuania1:44:00+17:46
22Anne  Larsen Konring OlesenDenmarkDenmark1:45:10+18:56
23Hannah WoottonUnited KingdomGreat Britain1:45:12+18:58
24Jo AllisonAustraliaAustralia1:45:20+19:06
25Maria  Hoyer ModlerDenmarkDenmark1:46:08+19:54
26Mariya SpasyukUkraineUkraine1:46:54+20:40
27Eva Novai MakraiHungaryHungary1:47:00+20:46
28Vilma RudzenskaiteLithuaniaLithuania1:47:31+21:17
29Natasha KeyAustraliaAustralia1:48:31+22:17
30Alia SitdikovaRussian FederationRussian Federation1:48:40+22:26
31Helene HausnerDenmarkDenmark1:49:11+22:57
32Tania LarsenNew ZealandNew Zealand1:49:56+23:42
33Allison JonesAustraliaAustralia1:50:12+23:58
34Celine DodinFranceFrance1:50:23+24:09
35Jenny JohnsonUnited KingdomGreat Britain1:50:51+24:37
36Luise KargerGermanyGermany1:51:20+25:06
37Paula HaapakoskiFinlandFinland1:51:42+25:28
38Meike JaegerGermanyGermany1:51:49+25:35
39Inga DambeLatviaLatvia1:52:02+25:48
40Zuzana StehnovaCzech RepublicCzech Republic1:52:03+25:49
41Renate FaunerItalyItaly1:53:42+27:28
42Aija SkrastinaLatviaLatvia1:54:58+28:44
43Aline HermansBelgiumBelgium1:58:39+32:25
44Sandy HottCanadaCanada1:59:39+33:25
45Rachel SmithNew ZealandNew Zealand2:00:45+34:31
46Zsuzsanna FarkasHungaryHungary2:00:59+34:45
47Nataliya DimitrovaBulgariaBulgaria2:08:54+42:40
Liisa AnttilaFinlandFinlanddisqualified
Nataliya PotopalskaUkraineUkrainedisqualified
Marie-Luce RomanensSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Elisabeth Sandrisser HohenwarterAustriaAustriadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org