International Orienteering Federation

Official results for Nordic Open Championships (Regional Championships)

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Nordic Open Championships (Regional Championships)
Organiser: Sweden
Date: 3 May 2003

Men

94 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Pasi Ikonen Finland 27:17
2 Holger Hott Norway 27:46 +0:29
3 Janne Salmi Finland 27:49 +0:32
4 Mats Haldin Finland 27:58 +0:41
5 Juha Peltola Finland 28:04 +0:47
6 Emil Wingstedt Sweden 28:07 +0:50
7 Johan Nasman Sweden 28:18 +1:01
8 Jani Lakanen Finland 28:23 +1:06
9 Jorgen Olsson Sweden 28:26 +1:09
10 Hakan Petersson Sweden 28:36 +1:19
11 Peter Oberg Sweden 28:38 +1:21
12 Niclas Jonasson Sweden 28:46 +1:29
12 Petteri Muukkonen Finland 28:46 +1:29
14 Anders Nordberg Norway 28:54 +1:37
15 Thomas Asp Sweden 29:16 +1:59
16 Erik Axelsson Sweden 29:24 +2:07
17 Mattias Karlsson  Vagnis  Sweden 29:32 +2:15
18 Allan Mogensen Denmark 29:39 +2:22
19 Michal Jedlicka Czech Republic 29:41 +2:24
20 Bent Olav Aamodt Norway 29:44 +2:27
21 Bjornar Valstad Norway 29:49 +2:32
22 Tore Sandvik Norway 29:51 +2:34
23 Kim Fagerudd Finland 29:57 +2:40
24 Oystein Kristiansen Norway 30:01 +2:44
25 Jonne Lakanen Finland 30:11 +2:54
26 Jarkko Huovila Finland 30:17 +3:00
26 Jamie Stevenson United Kingdom 30:17 +3:00
28 Thormod Berg Norway 30:23 +3:06
29 Troy De Haas Australia 30:26 +3:09
30 Urs Muller Switzerland 30:27 +3:10
31 Michal Horacek Czech Republic 30:29 +3:12
32 Sergey Detkov Russian Federation 30:38 +3:21
33 Timo Saarinen Finland 30:43 +3:26
34 Edgaras Voveris Lithuania 30:52 +3:35
35 Grant Bluett Australia 30:53 +3:36
35 Jan Zazgornik Austria 30:53 +3:36
37 Mikhail Mamleev Italy 30:55 +3:38
38 Pal Skogedal Norway 30:59 +3:42
39 Gabor Domonyik Hungary 31:04 +3:47
40 Oli Johnson United Kingdom 31:09 +3:52
41 Radovan Cech Czech Republic 31:12 +3:55
42 Urs Altorfer Switzerland 31:14 +3:57
43 Jonn Are Myhren Netherlands 31:26 +4:09
43 Chris Terkelsen Denmark 31:26 +4:09
45 Jon Duncan United Kingdom 31:37 +4:20
46 Denis Steinemann Switzerland 31:42 +4:25
47 Matthias Niggli Switzerland 31:46 +4:29
48 Martin Hansen Denmark 31:47 +4:30
49 Liutauras Bilevicius Lithuania 31:48 +4:31
49 Vit Pospisil Slovakia 31:48 +4:31
51 Andreas Kraas Estonia 31:51 +4:34
52 Ed Nash United Kingdom 31:56 +4:39
53 Donatus Schnyder Switzerland 31:58 +4:41
54 Troels Nielsen Denmark 32:04 +4:47
55 Hans Mard Sweden 32:09 +4:52
56 Hans Gunnar Omdal Norway 32:12 +4:55
57 Richard Wren United Kingdom 32:20 +5:03
58 Jacob Gronnegaard Denmark 32:21 +5:04
58 Vladimir Lucan Czech Republic 32:21 +5:04
60 Norbert Helminger Austria 32:33 +5:16
61 Christian Nielsen Denmark 32:41 +5:24
62 Martins Sirmais Latvia 32:42 +5:25
63 Jaromir Svihovsky Czech Republic 32:43 +5:26
64 Mikkel Lund Denmark 32:47 +5:30
65 Evgeny Gavrilov Russian Federation 32:50 +5:33
66 David Brickhill-Jones Australia 32:53 +5:36
67 Wojciech Kowalski Poland 32:54 +5:37
68 Henrik  Jorgensen Leth Denmark 33:10 +5:53
69 Yuriy Omelchenko Ukraine 33:58 +6:41
70 Stephan Seebock Austria 34:10 +6:53
71 Maxim Davidov Russian Federation 34:28 +7:11
72 Dmitry Mikhalkin Belarus 34:45 +7:28
73 Felix Breitschadel Austria 35:09 +7:52
74 Wil Smith Canada 35:15 +7:58
75 Tarvo Avaste Estonia 35:24 +8:07
76 Thomas Jensen Denmark 35:31 +8:14
77 Christoph Schilter Switzerland 35:50 +8:33
78 Oskars Zernis Latvia 35:53 +8:36
79 Egor Kostylev Russian Federation 36:06 +8:49
80 Lorenzo Calabro Australia 36:50 +9:33
81 Maciej Grabowski Poland 37:02 +9:45
82 Aleksander Bernaciak Poland 37:52 +10:35
83 Hirobumi Kagaya Japan 38:52 +11:35
84 Dimitri Popov Germany 40:04 +12:47
85 Alexandr Alexeenok Belarus 41:02 +13:45
86 Ivan Afanasyev Belarus 41:43 +14:26
87 Tatsuro Kobayashi Japan 44:37 +17:20
88 Richard Gathercole South Africa 44:45 +17:28
Saulius Andrekus Lithuania disqualified
Vidas Armalis Lithuania disqualified
Ingo Horst Germany disqualified
Christian Mohn Austria disqualified
Yoshinori Takahashi Japan disqualified
Martin Terry South Africa disqualified

Women

78 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Jenny Johansson Sweden 29:22
2 Anette Granstedt Sweden 29:46 +0:24
3 Heli Jukkola Finland 29:49 +0:27
4 Lina Backstrom Sweden 29:51 +0:29
5 Anna Marsell Sweden 30:18 +0:56
6 Minna Kauppi Finland 30:32 +1:10
7 Marianne Andersen Norway 30:42 +1:20
8 Simone Niggli-Luder Switzerland 30:43 +1:21
9 Gunilla Svard Sweden 30:46 +1:24
10 Elisabeth Ingvaldsen Norway 30:57 +1:35
11 Ragnhild Bente Andersen Norway 31:05 +1:43
12 Birgitte Husebye Norway 31:07 +1:45
13 Paula Haapakoski Finland 31:11 +1:49
14 Heather Monro United Kingdom 31:16 +1:54
15 Marika Mikkola Finland 31:17 +1:55
16 Maria Rantala Finland 31:48 +2:26
17 Hanne Staff Norway 31:53 +2:31
18 Bodil Holmstrom Finland 31:57 +2:35
19 Heidi Liljestroem Finland 31:59 +2:37
20 Yvonne Gunell Finland 32:02 +2:40
21 Annika Billstam Sweden 32:24 +3:02
22 Elin Dahlstedt Sweden 32:45 +3:23
23 Linda Antonsen Norway 32:46 +3:24
24 Reeta Kolkkala Finland 33:03 +3:41
25 Brigitte Gruniger Huber Switzerland 33:04 +3:42
26 Katarina Smith Canada 33:22 +4:00
27 Zsuzsa Fey Romania 33:31 +4:09
28 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 33:41 +4:19
29 Satu Tahvonen Finland 33:50 +4:28
30 Bohdana Terova Czech Republic 33:58 +4:36
31 Karin Schmalfeld Germany 34:11 +4:49
32 Inga Kazlauskaite Lithuania 34:16 +4:54
33 Vroni Koenig-Salmi Switzerland 34:19 +4:57
34 Iva Navratilova Czech Republic 34:47 +5:25
35 Tina Olm-Junegard Estonia 34:55 +5:33
36 Karolina Arewang-Hojsgaard Sweden 35:00 +5:38
37 Meike Jaeger Germany 35:15 +5:53
38 Sarah Rollins United Kingdom 35:18 +5:56
39 Dainora Alsauskaite Lithuania 35:31 +6:09
40 Sara Gemperle Switzerland 35:33 +6:11
41 Renate Fauner Italy 35:49 +6:27
42 Jenny Johnson United Kingdom 36:07 +6:45
43 Anu Akerman Annus Estonia 36:08 +6:46
44 Hilde  Conradi Slordahl  Norway 36:21 +6:59
45 Lene Moe Norway 36:27 +7:05
46 Barbara Baczek Motala Poland 36:52 +7:30
47 Natalia Fey Russian Federation 37:19 +7:57
48 Anna Gornicka-Antonowicz Poland 37:21 +7:59
49 Jo Stevenson United Kingdom 38:02 +8:40
50 Aija Skrastina Latvia 38:03 +8:41
51 Helen Winskill United Kingdom 38:14 +8:52
52 Karianne Hauge Norway 38:16 +8:54
53 Kirti Rebane Estonia 38:25 +9:03
54 Eva Jurenikova Czech Republic 38:32 +9:10
55 Brigitte Wolf Switzerland 38:35 +9:13
56 Hannah Wootton United Kingdom 38:43 +9:21
57 Anja Mattick Germany 38:47 +9:25
58 Luise Karger Germany 38:51 +9:29
59 Emma Claesson Engstrand Sweden 39:42 +10:20
60 Zuzana Stehnova Czech Republic 40:18 +10:56
61 Yvonne Fjordside Denmark 40:29 +11:07
62 Fruzsi Hejjas Austria 40:39 +11:17
63 Marta Florkowska Poland 41:18 +11:56
64 Sandy Hott Canada 42:02 +12:40
65 Zuzana Macuchova Czech Republic 43:51 +14:29
66 Hiromi Iwaya Japan 47:13 +17:51
67 Christine Gathercole Austria 50:39 +21:17
68 Yuka Kinnami Japan 51:28 +22:06
69 Kyoko Ito Japan 51:35 +22:13
70 Naoko Shimura Japan 1:12:03 +42:41
Monika Depta Germany disqualified
Elisa Dresen Germany disqualified
Anne  Larsen Konring Olesen Denmark disqualified
Marite Pundure Latvia disqualified
Marie-Luce Romanens Switzerland disqualified
Diana Vosyliute Lithuania disqualified
Giedre Voveriene Lithuania disqualified
Anke Xylander Germany disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Guangdong Historical Road 2018
WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org