International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 5

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 5
Organiser: Sweden
Date: 11 February 2003

Men

58 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Eduard Khrennikov Russian Federation 1:37:11
2 Bertil Nordqvist Sweden 1:37:17 +0:06
3 Tomas Lofgren Sweden 1:38:38 +1:27
4 Tommy Olsen Norway 1:38:54 +1:43
5 Arto Lilja Finland 1:39:19 +2:08
6 Jukka Lanki Finland 1:39:31 +2:20
7 Pasi Kiiskinen Finland 1:40:54 +3:43
8 Egor Sorokin Russian Federation 1:41:00 +3:49
9 Vassili Gloukharev Russian Federation 1:41:06 +3:55
10 Eivind Tonna Norway 1:41:08 +3:57
11 Jarkko Urpalainen Finland 1:41:18 +4:07
12 Ondrej Vodrazka Czech Republic 1:41:21 +4:10
13 Ruslan Gritsan Russian Federation 1:41:28 +4:17
14 Peter Arnesson Sweden 1:41:36 +4:25
15 Anders Hauge Norway 1:41:58 +4:47
16 Petri Kiiskinen Finland 1:42:29 +5:18
17 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 1:43:54 +6:43
18 Sergey Osipov Russian Federation 1:44:18 +7:07
19 David Andersson Sweden 1:44:44 +7:33
20 Torbjorn Sagberg Norway 1:46:50 +9:39
21 Lubomir Tomecek Czech Republic 1:46:51 +9:40
22 Magnus Lindmark Sweden 1:47:25 +10:14
23 Oskar Svard Sweden 1:47:33 +10:22
24 Topi Suomalainen Finland 1:48:09 +10:58
25 Peter Mosimann Switzerland 1:48:13 +11:02
26 Geir Odegard Norway 1:48:53 +11:42
27 Jan Lauerman Czech Republic 1:49:29 +12:18
28 Christian Hohl Switzerland 1:50:47 +13:36
29 Johan Granath Sweden 1:51:22 +14:11
30 Johann Kugler Austria 1:51:29 +14:18
31 Margus Hallik Estonia 1:52:09 +14:58
32 Boris Fischer Switzerland 1:52:46 +15:35
33 Flavio Bettega Italy 1:55:39 +18:28
34 Tomas Redlich Czech Republic 1:56:52 +19:41
35 Nerijus Sulcys Lithuania 1:57:36 +20:25
36 Bernd Kohlschmidt Germany 1:59:22 +22:11
37 Franck Dechavanne France 2:02:55 +25:44
38 Pascal Messikommer Switzerland 2:03:12 +26:01
39 Markus Buchtele Austria 2:03:40 +26:29
40 Taavi Nurm Estonia 2:05:09 +27:58
41 Stefan Varga Austria 2:07:36 +30:25
42 Jonni Malacarne Italy 2:09:18 +32:07
43 Mauro Simoni Italy 2:10:23 +33:12
44 Arturs Grinbergs Latvia 2:13:24 +36:13
45 Remigijus Arlauskas Lithuania 2:14:50 +37:39
46 Cristian Giacomuzzi Italy 2:16:20 +39:09
47 Dmitrijs Andrejevs Latvia 2:18:59 +41:48
48 Pierre Bernard France 2:19:08 +41:57
49 Rudy Gouy France 2:20:06 +42:55
50 Tautvydas Zilinskas Lithuania 2:20:25 +43:14
51 Edgars Peilans Latvia 2:20:56 +43:45
52 Ivars Zagars Latvia 2:23:18 +46:07
53 Eike Bruns Germany 2:28:50 +51:39
54 Bengt Hansske Germany 2:32:44 +55:33
55 Viktors ─╗escovs Latvia 2:35:19 +58:08
56 Rory Morrish Ireland 3:04:23 +1:27:12
Tobias Aslund Sweden disqualified
Toms Veits Latvia disqualified

Women

34 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Irina Onishchenko Russian Federation 1:17:40
2 Salla Toyryla lehto Finland 1:17:59 +0:19
3 Ida Wikstrom Holmgren Sweden 1:18:14 +0:34
4 Marie Lund Sweden 1:18:52 +1:12
5 Natalya Tomilova Russian Federation 1:19:16 +1:36
6 Erja Jokinen Finland 1:19:33 +1:53
7 Hannele Tonna Valkonen Finland 1:19:37 +1:57
8 Tatiana Vlasova Russian Federation 1:19:44 +2:04
9 Stina Grenholm Sweden 1:20:47 +3:07
10 Karin Kjellman Sweden 1:22:53 +5:13
11 Natalia Naumova Russian Federation 1:23:09 +5:29
12 Hanna-Maija Makela Finland 1:23:16 +5:36
13 Svetlana Shvetsova Russian Federation 1:24:03 +6:23
14 Barbora Chudikova Czech Republic 1:24:50 +7:10
15 Ingela Jonsson Sweden 1:25:44 +8:04
16 Lena Eliasson Sweden 1:25:49 +8:09
17 Terhi Hamalainen Finland 1:25:54 +8:14
18 Katri Mehtala Finland 1:26:02 +8:22
19 Kjersti Reenaas Norway 1:27:33 +9:53
20 Marte Reenaas Norway 1:27:36 +9:56
21 Ramune Arlauskiene Lithuania 1:28:18 +10:38
22 Johanna Maxen Sweden 1:30:03 +12:23
23 Eva Bohmova Czech Republic 1:31:41 +14:01
24 Regula Muhlemann Switzerland 1:32:06 +14:26
25 Yvonne Gantenbein Switzerland 1:35:23 +17:43
26 Elena Karchevskaia Russian Federation 1:36:45 +19:05
27 Klara Hamas Sweden 1:36:50 +19:10
28 Ursula Varga Austria 1:52:50 +35:10
29 Antje Bornhak Germany 1:53:10 +35:30
30 Laima Klauza Latvia 1:57:16 +39:36
31 Christiane Trosse Germany 2:06:39 +48:59
32 Yoshiko Sakai Japan 2:08:04 +50:24
33 Gerit Pfuhl Germany 3:17:14 +1:59:34
34 Eunice Cinnamon Ireland 3:56:32 +2:38:52

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org