International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 5

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 5
Organiser: Sweden
Date: 11 February 2003

Men

58 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation1:37:11
2Bertil NordqvistSwedenSweden1:37:17+0:06
3Tomas LofgrenSwedenSweden1:38:38+1:27
4Tommy OlsenNorwayNorway1:38:54+1:43
5Arto LiljaFinlandFinland1:39:19+2:08
6Jukka LankiFinlandFinland1:39:31+2:20
7Pasi KiiskinenFinlandFinland1:40:54+3:43
8Egor SorokinRussian FederationRussian Federation1:41:00+3:49
9Vassili GloukharevRussian FederationRussian Federation1:41:06+3:55
10Eivind TonnaNorwayNorway1:41:08+3:57
11Jarkko UrpalainenFinlandFinland1:41:18+4:07
12Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic1:41:21+4:10
13Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation1:41:28+4:17
14Peter ArnessonSwedenSweden1:41:36+4:25
15Anders HaugeNorwayNorway1:41:58+4:47
16Petri KiiskinenFinlandFinland1:42:29+5:18
17Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway1:43:54+6:43
18Sergey OsipovRussian FederationRussian Federation1:44:18+7:07
19David AnderssonSwedenSweden1:44:44+7:33
20Torbjorn SagbergNorwayNorway1:46:50+9:39
21Lubomir TomecekCzech RepublicCzech Republic1:46:51+9:40
22Magnus LindmarkSwedenSweden1:47:25+10:14
23Oskar SvardSwedenSweden1:47:33+10:22
24Topi SuomalainenFinlandFinland1:48:09+10:58
25Peter MosimannSwitzerlandSwitzerland1:48:13+11:02
26Geir OdegardNorwayNorway1:48:53+11:42
27Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic1:49:29+12:18
28Christian HohlSwitzerlandSwitzerland1:50:47+13:36
29Johan GranathSwedenSweden1:51:22+14:11
30Johann KuglerAustriaAustria1:51:29+14:18
31Margus HallikEstoniaEstonia1:52:09+14:58
32Boris FischerSwitzerlandSwitzerland1:52:46+15:35
33Flavio BettegaItalyItaly1:55:39+18:28
34Tomas RedlichCzech RepublicCzech Republic1:56:52+19:41
35Nerijus SulcysLithuaniaLithuania1:57:36+20:25
36Bernd KohlschmidtGermanyGermany1:59:22+22:11
37Franck DechavanneFranceFrance2:02:55+25:44
38Pascal MessikommerSwitzerlandSwitzerland2:03:12+26:01
39Markus BuchteleAustriaAustria2:03:40+26:29
40Taavi NurmEstoniaEstonia2:05:09+27:58
41Stefan VargaAustriaAustria2:07:36+30:25
42Jonni MalacarneItalyItaly2:09:18+32:07
43Mauro SimoniItalyItaly2:10:23+33:12
44Arturs GrinbergsLatviaLatvia2:13:24+36:13
45Remigijus ArlauskasLithuaniaLithuania2:14:50+37:39
46Cristian GiacomuzziItalyItaly2:16:20+39:09
47Dmitrijs AndrejevsLatviaLatvia2:18:59+41:48
48Pierre BernardFranceFrance2:19:08+41:57
49Rudy GouyFranceFrance2:20:06+42:55
50Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania2:20:25+43:14
51Edgars PeilansLatviaLatvia2:20:56+43:45
52Ivars ZagarsLatviaLatvia2:23:18+46:07
53Eike BrunsGermanyGermany2:28:50+51:39
54Bengt HansskeGermanyGermany2:32:44+55:33
55Viktors ─╗escovsLatviaLatvia2:35:19+58:08
56Rory MorrishIrelandIreland3:04:23+1:27:12
Tobias AslundSwedenSwedendisqualified
Toms VeitsLatviaLatviadisqualified

Women

34 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Irina OnishchenkoRussian FederationRussian Federation1:17:40
2Salla Toyryla lehtoFinlandFinland1:17:59+0:19
3Ida Wikstrom HolmgrenSwedenSweden1:18:14+0:34
4Marie LundSwedenSweden1:18:52+1:12
5Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation1:19:16+1:36
6Erja JokinenFinlandFinland1:19:33+1:53
7Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland1:19:37+1:57
8Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation1:19:44+2:04
9Stina GrenholmSwedenSweden1:20:47+3:07
10Karin KjellmanSwedenSweden1:22:53+5:13
11Natalia NaumovaRussian FederationRussian Federation1:23:09+5:29
12Hanna-Maija MakelaFinlandFinland1:23:16+5:36
13Svetlana ShvetsovaRussian FederationRussian Federation1:24:03+6:23
14Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic1:24:50+7:10
15Ingela JonssonSwedenSweden1:25:44+8:04
16Lena EliassonSwedenSweden1:25:49+8:09
17Terhi HamalainenFinlandFinland1:25:54+8:14
18Katri MehtalaFinlandFinland1:26:02+8:22
19Kjersti ReenaasNorwayNorway1:27:33+9:53
20Marte ReenaasNorwayNorway1:27:36+9:56
21Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania1:28:18+10:38
22Johanna MaxenSwedenSweden1:30:03+12:23
23Eva BohmovaCzech RepublicCzech Republic1:31:41+14:01
24Regula MuhlemannSwitzerlandSwitzerland1:32:06+14:26
25Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland1:35:23+17:43
26Elena KarchevskaiaRussian FederationRussian Federation1:36:45+19:05
27Klara HamasSwedenSweden1:36:50+19:10
28Ursula VargaAustriaAustria1:52:50+35:10
29Antje BornhakGermanyGermany1:53:10+35:30
30Laima KlauzaLatviaLatvia1:57:16+39:36
31Christiane TrosseGermanyGermany2:06:39+48:59
32Yoshiko SakaiJapanJapan2:08:04+50:24
33Gerit PfuhlGermanyGermany3:17:14+1:59:34
34Eunice CinnamonIrelandIreland3:56:32+2:38:52

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org