International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 4

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 4
Organiser: Sweden
Date: 8 February 2003

Men

64 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Eduard Khrennikov Russian Federation 48:30
2 Arto Lilja Finland 48:55 +0:25
3 Bertil Nordqvist Sweden 49:07 +0:37
4 Tomas Lofgren Sweden 49:14 +0:44
5 Vassili Gloukharev Russian Federation 49:28 +0:58
6 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 49:39 +1:09
7 Ruslan Gritsan Russian Federation 49:58 +1:28
8 Jarkko Urpalainen Finland 50:14 +1:44
9 Tommy Olsen Norway 50:17 +1:47
10 Peter Arnesson Sweden 50:18 +1:48
11 Eivind Tonna Norway 50:43 +2:13
12 Anders Hauge Norway 51:00 +2:30
13 Geir Odegard Norway 51:02 +2:32
14 Torbjorn Sagberg Norway 51:14 +2:44
15 Pasi Kiiskinen Finland 51:20 +2:50
16 Jukka Lanki Finland 51:40 +3:10
17 Ondrej Vodrazka Czech Republic 51:51 +3:21
18 Matti Keskinarkaus Finland 52:10 +3:40
19 David Andersson Sweden 52:25 +3:55
20 Egor Sorokin Russian Federation 52:35 +4:05
21 Jorgen Johansson Sweden 52:41 +4:11
22 Sergey Osipov Russian Federation 52:55 +4:25
23 Peter Mosimann Switzerland 53:02 +4:32
24 Petri Kiiskinen Finland 53:09 +4:39
25 Tobias Aslund Sweden 53:20 +4:50
26 Magnus Lindmark Sweden 53:29 +4:59
27 Christian Hohl Switzerland 53:57 +5:27
28 Jakub Vodrazka Czech Republic 54:13 +5:43
29 Margus Hallik Estonia 54:44 +6:14
30 Johan Granath Sweden 54:52 +6:22
31 Jan Lauerman Czech Republic 55:00 +6:30
32 Nerijus Sulcys Lithuania 55:11 +6:41
33 Johann Kugler Austria 56:06 +7:36
34 Boris Fischer Switzerland 56:10 +7:40
35 Bernd Kohlschmidt Germany 56:48 +8:18
36 Tonis Erm Estonia 56:53 +8:23
37 Lubomir Tomecek Czech Republic 59:59 +11:29
38 Viktors ─╗escovs Latvia 1:00:06 +11:36
39 Markus Buchtele Austria 1:00:10 +11:40
40 Mauro Simoni Italy 1:00:41 +12:11
41 Dmitrijs Andrejevs Latvia 1:04:05 +15:35
42 Cristian Giacomuzzi Italy 1:04:15 +15:45
43 Pascal Messikommer Switzerland 1:04:35 +16:05
44 Taavi Nurm Estonia 1:05:16 +16:46
45 Ivars Zagars Latvia 1:05:42 +17:12
46 Jonni Malacarne Italy 1:07:26 +18:56
47 Remigijus Arlauskas Lithuania 1:07:49 +19:19
48 Edgars Peilans Latvia 1:09:01 +20:31
49 Franck Dechavanne France 1:09:18 +20:48
50 Toms Veits Latvia 1:09:22 +20:52
51 Eike Bruns Germany 1:10:22 +21:52
52 Pierre Bernard France 1:10:46 +22:16
53 Tautvydas Zilinskas Lithuania 1:14:35 +26:05
54 Reigo Vatsk Estonia 1:16:19 +27:49
55 Stefan Varga Austria 1:16:35 +28:05
56 Carl Fey United States 1:17:42 +29:12
57 Tomas Redlich Czech Republic 1:18:42 +30:12
58 Arturs Grinbergs Latvia 1:18:49 +30:19
59 Rudy Gouy France 1:19:44 +31:14
60 Bengt Hansske Germany 1:26:15 +37:45
61 Rory Morrish Ireland 1:27:38 +39:08
62 Yoshihiko Yamamoto Japan 1:32:54 +44:24
63 Atsushi Yamada Japan 1:38:14 +49:44
Flavio Bettega Italy disqualified

Women

36 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Stina Grenholm Sweden 39:22
2 Tatiana Vlasova Russian Federation 40:30 +1:08
3 Hannele Tonna Valkonen Finland 41:30 +2:08
4 Erja Jokinen Finland 41:32 +2:10
5 Natalia Naumova Russian Federation 41:32 +2:10
6 Ida Wikstrom Holmgren Sweden 41:33 +2:11
7 Salla Toyryla lehto Finland 41:36 +2:14
8 Natalya Tomilova Russian Federation 41:49 +2:27
9 Irina Onishchenko Russian Federation 42:00 +2:38
10 Svetlana Shvetsova Russian Federation 42:33 +3:11
11 Terhi Hamalainen Finland 42:48 +3:26
12 Marie Lund Sweden 42:49 +3:27
13 Hanna-Maija Makela Finland 42:56 +3:34
14 Katri Mehtala Finland 43:39 +4:17
15 Marte Reenaas Norway 44:04 +4:42
16 Karin Kjellman Sweden 44:32 +5:10
17 Klara Hamas Sweden 44:57 +5:35
18 Johanna Maxen Sweden 45:15 +5:53
19 Siiri Mere Estonia 47:06 +7:44
20 Kjersti Reenaas Norway 48:26 +9:04
21 Ramune Arlauskiene Lithuania 48:26 +9:04
22 Lena Eliasson Sweden 49:24 +10:02
23 Laima Klauza Latvia 50:31 +11:09
24 Eva Bohmova Czech Republic 51:51 +12:29
25 Regula Muhlemann Switzerland 52:56 +13:34
26 Anne Overoyen Norway 53:03 +13:41
27 Yvonne Gantenbein Switzerland 54:20 +14:58
28 Yoshiko Sakai Japan 55:16 +15:54
29 Elena Karchevskaia Russian Federation 55:55 +16:33
30 Christiane Trosse Germany 57:07 +17:45
31 Ingela Jonsson Sweden 59:32 +20:10
32 Ursula Varga Austria 1:01:22 +22:00
33 Antje Bornhak Germany 1:02:04 +22:42
34 Barbora Chudikova Czech Republic 1:03:42 +24:20
35 Gerit Pfuhl Germany 1:17:12 +37:50
36 Eunice Cinnamon Ireland 2:03:28 +1:24:06

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org