International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 4

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 4
Organiser: Sweden
Date: 8 February 2003

Men

64 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation48:30
2Arto LiljaFinlandFinland48:55+0:25
3Bertil NordqvistSwedenSweden49:07+0:37
4Tomas LofgrenSwedenSweden49:14+0:44
5Vassili GloukharevRussian FederationRussian Federation49:28+0:58
6Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway49:39+1:09
7Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation49:58+1:28
8Jarkko UrpalainenFinlandFinland50:14+1:44
9Tommy OlsenNorwayNorway50:17+1:47
10Peter ArnessonSwedenSweden50:18+1:48
11Eivind TonnaNorwayNorway50:43+2:13
12Anders HaugeNorwayNorway51:00+2:30
13Geir OdegardNorwayNorway51:02+2:32
14Torbjorn SagbergNorwayNorway51:14+2:44
15Pasi KiiskinenFinlandFinland51:20+2:50
16Jukka LankiFinlandFinland51:40+3:10
17Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic51:51+3:21
18Matti KeskinarkausFinlandFinland52:10+3:40
19David AnderssonSwedenSweden52:25+3:55
20Egor SorokinRussian FederationRussian Federation52:35+4:05
21Jorgen JohanssonSwedenSweden52:41+4:11
22Sergey OsipovRussian FederationRussian Federation52:55+4:25
23Peter MosimannSwitzerlandSwitzerland53:02+4:32
24Petri KiiskinenFinlandFinland53:09+4:39
25Tobias AslundSwedenSweden53:20+4:50
26Magnus LindmarkSwedenSweden53:29+4:59
27Christian HohlSwitzerlandSwitzerland53:57+5:27
28Jakub VodrazkaCzech RepublicCzech Republic54:13+5:43
29Margus HallikEstoniaEstonia54:44+6:14
30Johan GranathSwedenSweden54:52+6:22
31Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic55:00+6:30
32Nerijus SulcysLithuaniaLithuania55:11+6:41
33Johann KuglerAustriaAustria56:06+7:36
34Boris FischerSwitzerlandSwitzerland56:10+7:40
35Bernd KohlschmidtGermanyGermany56:48+8:18
36Tonis ErmEstoniaEstonia56:53+8:23
37Lubomir TomecekCzech RepublicCzech Republic59:59+11:29
38Viktors ─╗escovsLatviaLatvia1:00:06+11:36
39Markus BuchteleAustriaAustria1:00:10+11:40
40Mauro SimoniItalyItaly1:00:41+12:11
41Dmitrijs AndrejevsLatviaLatvia1:04:05+15:35
42Cristian GiacomuzziItalyItaly1:04:15+15:45
43Pascal MessikommerSwitzerlandSwitzerland1:04:35+16:05
44Taavi NurmEstoniaEstonia1:05:16+16:46
45Ivars ZagarsLatviaLatvia1:05:42+17:12
46Jonni MalacarneItalyItaly1:07:26+18:56
47Remigijus ArlauskasLithuaniaLithuania1:07:49+19:19
48Edgars PeilansLatviaLatvia1:09:01+20:31
49Franck DechavanneFranceFrance1:09:18+20:48
50Toms VeitsLatviaLatvia1:09:22+20:52
51Eike BrunsGermanyGermany1:10:22+21:52
52Pierre BernardFranceFrance1:10:46+22:16
53Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania1:14:35+26:05
54Reigo VatskEstoniaEstonia1:16:19+27:49
55Stefan VargaAustriaAustria1:16:35+28:05
56Carl FeyUnited StatesUnited States1:17:42+29:12
57Tomas RedlichCzech RepublicCzech Republic1:18:42+30:12
58Arturs GrinbergsLatviaLatvia1:18:49+30:19
59Rudy GouyFranceFrance1:19:44+31:14
60Bengt HansskeGermanyGermany1:26:15+37:45
61Rory MorrishIrelandIreland1:27:38+39:08
62Yoshihiko YamamotoJapanJapan1:32:54+44:24
63Atsushi YamadaJapanJapan1:38:14+49:44
Flavio BettegaItalyItalydisqualified

Women

36 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Stina GrenholmSwedenSweden39:22
2Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation40:30+1:08
3Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland41:30+2:08
4Erja JokinenFinlandFinland41:32+2:10
5Natalia NaumovaRussian FederationRussian Federation41:32+2:10
6Ida Wikstrom HolmgrenSwedenSweden41:33+2:11
7Salla Toyryla lehtoFinlandFinland41:36+2:14
8Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation41:49+2:27
9Irina OnishchenkoRussian FederationRussian Federation42:00+2:38
10Svetlana ShvetsovaRussian FederationRussian Federation42:33+3:11
11Terhi HamalainenFinlandFinland42:48+3:26
12Marie LundSwedenSweden42:49+3:27
13Hanna-Maija MakelaFinlandFinland42:56+3:34
14Katri MehtalaFinlandFinland43:39+4:17
15Marte ReenaasNorwayNorway44:04+4:42
16Karin KjellmanSwedenSweden44:32+5:10
17Klara HamasSwedenSweden44:57+5:35
18Johanna MaxenSwedenSweden45:15+5:53
19Siiri MereEstoniaEstonia47:06+7:44
20Kjersti ReenaasNorwayNorway48:26+9:04
21Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania48:26+9:04
22Lena EliassonSwedenSweden49:24+10:02
23Laima KlauzaLatviaLatvia50:31+11:09
24Eva BohmovaCzech RepublicCzech Republic51:51+12:29
25Regula MuhlemannSwitzerlandSwitzerland52:56+13:34
26Anne OveroyenNorwayNorway53:03+13:41
27Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland54:20+14:58
28Yoshiko SakaiJapanJapan55:16+15:54
29Elena KarchevskaiaRussian FederationRussian Federation55:55+16:33
30Christiane TrosseGermanyGermany57:07+17:45
31Ingela JonssonSwedenSweden59:32+20:10
32Ursula VargaAustriaAustria1:01:22+22:00
33Antje BornhakGermanyGermany1:02:04+22:42
34Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic1:03:42+24:20
35Gerit PfuhlGermanyGermany1:17:12+37:50
36Eunice CinnamonIrelandIreland2:03:28+1:24:06

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org