International Orienteering Federation

Official results for North American Championships

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: North American Championships
Organiser: Canada
Date: 13 July 2002

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Simon GoddardMen (47)1:35:32+10:34

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Eric MorrisMen (47)1:37:24+12:26

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Blair TrewinMen (47)disqualified

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
William HawkinsMen (47)disqualified

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Brian MayMen (47)1:24:58

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Ted De St CroixMen (47)1:25:07+0:09

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Ross BurnettMen (47)1:31:11+6:13

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Michael SmithMen (47)1:35:41+10:43

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Hans FranssonMen (47)1:37:22+12:24

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Wil SmithMen (47)1:37:26+12:28

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Forest PearsonMen (47)1:39:55+14:57

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Francis FalardeauMen (47)1:42:44+17:46

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17James TaskerMen (47)1:46:45+21:47

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Mark AstridgeMen (47)1:55:17+30:19

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Brent LangbakkMen (47)2:06:19+41:21

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Timothy EdmundsMen (47)2:18:54+53:56

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Michael IlesMen (47)2:33:57+1:08:59

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
David ScottMen (47)disqualified

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Douglas MahoneyMen (47)disqualified

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Nick Duca Men (47)disqualified

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Vince OsborneMen (47)disqualified

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Pam JamesWomen (19)1:14:21

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Anita O'BrienWomen (19)1:40:52+26:31

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Victoria SmithWomen (19)1:43:03+28:42

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Jana GilliesWomen (19)1:45:21+31:00

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Philippa McNeilWomen (19)1:45:27+31:06

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Abbigail MayWomen (19)1:50:32+36:11

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Marta GreenWomen (19)1:54:01+39:40

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Heather SmithWomen (19)2:01:27+47:06

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Cherie RevellsWomen (19)2:02:56+48:35

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Amanda EdmundsWomen (19)2:03:45+49:24

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Valentina Duca VeleWomen (19)disqualified

China

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Li FeilongMen (47)2:01:54+36:56

China

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Yang XincaiMen (47)3:40:07+2:15:09

China

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Xu Wei LingMen (47)disqualified

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Bodil  Kliem Karlsmose Women (19)disqualified

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Katerina WollmerstadtWomen (19)1:51:36+37:15

Hong Kong

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Kam Tat WongMen (47)2:55:12+1:30:14

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Marcus PinkerMen (47)1:27:49+2:51

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Takanori ArataMen (47)2:03:31+38:33

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Michiya OkumuraMen (47)disqualified

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Yuka KinnamiWomen (19)2:00:14+45:53

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Dan WesterMen (47)disqualified

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Lucia LauensteinWomen (19)disqualified

South Africa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Nicholas MulderMen (47)2:02:35+37:37

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Annabel Fernandez ValledorWomen (19)1:27:37+13:16

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Andreas GallerspangMen (47)1:30:22+5:24

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Stefan LauensteinMen (47)1:27:19+2:21

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Simon SchupbachMen (47)1:57:10+32:12

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Andy DaleMen (47)1:50:15+25:17

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Graeme AcklandMen (47)1:56:35+31:37

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Ben ChestersMen (47)disqualified

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7James ScarboroughMen (47)1:31:11+6:13

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Syd ReaderMen (47)1:40:56+15:58

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Eric BoneMen (47)1:41:20+16:22

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Nathan TharpMen (47)1:53:13+28:15

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Eddie BergeronMen (47)1:56:40+31:42

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Randy HallMen (47)2:00:38+35:40

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29J-J CoteMen (47)2:11:28+46:30

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Ted GoodMen (47)2:30:04+1:05:06

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Steven CashenMen (47)2:34:57+1:09:59

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34William CusworthMen (47)2:35:51+1:10:53

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Doug SteinMen (47)disqualified

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Pavlina BrautigamWomen (19)1:36:12+21:51

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Erin NielsenWomen (19)1:40:18+25:57

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Sandra Lauenstein ZurcherWomen (19)1:41:04+26:43

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org