International Orienteering Federation

Official results for North American Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: North American Championships
Organiser: Canada
Date: 13 July 2002

Men

47 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Brian MayCanadaCanada1:24:58
2Ted De St CroixCanadaCanada1:25:07+0:09
3Stefan LauensteinSwitzerlandSwitzerland1:27:19+2:21
4Marcus PinkerIrelandIreland1:27:49+2:51
5Andreas GallerspangSwedenSweden1:30:22+5:24
6Ross BurnettCanadaCanada1:31:11+6:13
7James ScarboroughUnited StatesUnited States1:31:11+6:13
8Simon GoddardAustraliaAustralia1:35:32+10:34
9Michael SmithCanadaCanada1:35:41+10:43
10Hans FranssonCanadaCanada1:37:22+12:24
11Eric MorrisAustraliaAustralia1:37:24+12:26
12Wil SmithCanadaCanada1:37:26+12:28
13Forest PearsonCanadaCanada1:39:55+14:57
14Syd ReaderUnited StatesUnited States1:40:56+15:58
15Eric BoneUnited StatesUnited States1:41:20+16:22
16Francis FalardeauCanadaCanada1:42:44+17:46
17James TaskerCanadaCanada1:46:45+21:47
18Andy DaleUnited KingdomGreat Britain1:50:15+25:17
19Nathan TharpUnited StatesUnited States1:53:13+28:15
20Mark AstridgeCanadaCanada1:55:17+30:19
21Graeme AcklandUnited KingdomGreat Britain1:56:35+31:37
22Eddie BergeronUnited StatesUnited States1:56:40+31:42
23Simon SchupbachSwitzerlandSwitzerland1:57:10+32:12
24Randy HallUnited StatesUnited States2:00:38+35:40
25Li FeilongChinaChina2:01:54+36:56
26Nicholas MulderSouth AfricaSouth Africa2:02:35+37:37
27Takanori ArataJapanJapan2:03:31+38:33
28Brent LangbakkCanadaCanada2:06:19+41:21
29J-J CoteUnited StatesUnited States2:11:28+46:30
30Timothy EdmundsCanadaCanada2:18:54+53:56
31Ted GoodUnited StatesUnited States2:30:04+1:05:06
32Michael IlesCanadaCanada2:33:57+1:08:59
33Steven CashenUnited StatesUnited States2:34:57+1:09:59
34William CusworthUnited StatesUnited States2:35:51+1:10:53
35Kam Tat WongHong KongHong Kong2:55:12+1:30:14
36Yang XincaiChinaChina3:40:07+2:15:09
Ben ChestersUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Nick Duca CanadaCanadadisqualified
William HawkinsAustraliaAustraliadisqualified
Xu Wei LingChinaChinadisqualified
Douglas MahoneyCanadaCanadadisqualified
Michiya OkumuraJapanJapandisqualified
Vince OsborneCanadaCanadadisqualified
David ScottCanadaCanadadisqualified
Doug SteinUnited StatesUnited Statesdisqualified
Blair TrewinAustraliaAustraliadisqualified
Dan WesterNorwaySwedendisqualified

Women

19 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Pam JamesCanadaCanada1:14:21
2Annabel Fernandez ValledorSpainSpain1:27:37+13:16
3Pavlina BrautigamUnited StatesUnited States1:36:12+21:51
4Erin NielsenUnited StatesUnited States1:40:18+25:57
5Anita O'BrienCanadaCanada1:40:52+26:31
6Sandra Lauenstein ZurcherUnited StatesUnited States1:41:04+26:43
7Victoria SmithCanadaCanada1:43:03+28:42
8Jana GilliesCanadaCanada1:45:21+31:00
9Philippa McNeilCanadaCanada1:45:27+31:06
10Abbigail MayCanadaCanada1:50:32+36:11
11Katerina WollmerstadtGermanyGermany1:51:36+37:15
12Marta GreenCanadaCanada1:54:01+39:40
13Yuka KinnamiJapanJapan2:00:14+45:53
14Heather SmithCanadaCanada2:01:27+47:06
15Cherie RevellsCanadaCanada2:02:56+48:35
16Amanda EdmundsCanadaCanada2:03:45+49:24
Valentina Duca VeleCanadaCanadadisqualified
Bodil  Kliem Karlsmose DenmarkDenmarkdisqualified
Lucia LauensteinSlovakiaSlovakiadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org