International Orienteering Federation

Official results for World Cup 2002 - Event 10

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup 2002 - Event 10
Organiser: Sweden
Date: 7 July 2002

Men

67 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Mattias Karlsson  Vagnis  Sweden 2:22:58
2 Holger Hott Norway 2:23:03 +0:05
3 Francois Gonon France 2:23:05 +0:07
4 Mikhail Mamleev Italy 2:23:12 +0:14
5 Thomas Asp Sweden 2:23:15 +0:17
6 Mats Haldin Finland 2:23:21 +0:23
7 Rene Rokkjaer Denmark 2:23:29 +0:31
8 Petteri Muukkonen Finland 2:23:39 +0:41
9 Janne Salmi Finland 2:23:41 +0:43
10 Bjorn Eriksen Norway 2:23:45 +0:47
11 Jamie Stevenson United Kingdom 2:23:52 +0:54
12 Thomas Buhrer Switzerland 2:24:04 +1:06
13 Ingo Horst Germany 2:24:47 +1:49
14 Vladimir Lucan Czech Republic 2:27:06 +4:08
15 Jon Duncan United Kingdom 2:27:30 +4:32
16 Nick Barrable United Kingdom 2:27:55 +4:57
17 Gabor Domonyik Hungary 2:28:18 +5:20
18 Jarkko Huovila Finland 2:28:35 +5:37
19 Mikkel Lund Denmark 2:30:18 +7:20
20 Matthias Gilgien Switzerland 2:30:24 +7:26
21 Hans Gunnar Omdal Norway 2:30:30 +7:32
22 Bjornar Valstad Norway 2:30:39 +7:41
23 Niclas Jonasson Sweden 2:30:41 +7:43
24 Fabien Pasquasy Belgium 2:30:58 +8:00
25 Matthias Niggli Switzerland 2:31:05 +8:07
26 Michal Jedlicka Czech Republic 2:31:23 +8:25
27 Jorgen Rostrup Norway 2:31:47 +8:49
28 Troels Nielsen Denmark 2:32:01 +9:03
29 Sergey Detkov Russian Federation 2:32:19 +9:21
30 Dmitry Mikhalkin Belarus 2:33:04 +10:06
31 Jan Zazgornik Austria 2:33:30 +10:32
32 Urs Altorfer Switzerland 2:33:36 +10:38
33 Nicolas Girsch France 2:33:46 +10:48
34 Jean Baptiste Bourrin France 2:34:10 +11:12
35 Valentin Novikov Russian Federation 2:40:07 +17:09
36 Hendrik Lapp Germany 2:43:25 +20:27
37 Peter Legat Germany 2:43:26 +20:28
38 Oli Johnson United Kingdom 2:55:10 +32:12
Alexandr Alexeenok Belarus disqualified
Erik Axelsson Sweden disqualified
Thormod Berg Norway disqualified
Grant Bluett Australia disqualified
David Brickhill-Jones Australia disqualified
Lorenzo Calabro Australia disqualified
Sidonio Freitas Portugal disqualified
Remi Gueorgiou France disqualified
Thierry Gueorgiou France disqualified
Pasi Ikonen Finland disqualified
Thomas Jensen Denmark disqualified
Henrik  Jorgensen Leth Denmark disqualified
Carsten Jorgensen Denmark disqualified
Hubert Klauser Switzerland disqualified
Jonne Lakanen Finland disqualified
Alistair Landels New Zealand disqualified
Fredrik Lowegren Sweden disqualified
Jason Markham New Zealand disqualified
Dan Marston United Kingdom disqualified
Ed Nash United Kingdom disqualified
Johan Nasman Sweden disqualified
Vit Pospisil Slovakia disqualified
Tom Quayle Australia disqualified
Damien Renard France disqualified
David Shepherd Australia disqualified
Martin Terry South Africa disqualified
Radek Tichacek Czech Republic disqualified
Wolfgang Waldhausl Austria disqualified
Rob Walter Australia disqualified

Women

51 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Simone Niggli-Luder Switzerland 1:49:20
2 Hanne Staff Norway 1:49:24 +0:04
3 Katarina Smith Canada 1:49:48 +0:28
4 Hannah Wootton United Kingdom 1:49:52 +0:32
5 Gunilla Svard Sweden 1:49:57 +0:37
6 Emma Claesson Engstrand Sweden 1:50:07 +0:47
7 Karin Hellman Sweden 1:50:43 +1:23
8 Birgitte Husebye Norway 1:51:29 +2:09
9 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 1:52:53 +3:33
10 Karina Nordrum Norway 1:53:01 +3:41
11 Dana Brozkova Czech Republic 1:53:10 +3:50
12 Paula Haapakoski Finland 1:53:27 +4:07
13 Brigitte Wolf Switzerland 1:53:39 +4:19
14 Liisa Anttila Finland 1:53:43 +4:23
15 Regula Hulliger Switzerland 1:53:46 +4:26
16 Sara Gemperle Switzerland 1:54:40 +5:20
17 Elisabeth Ingvaldsen Norway 1:55:02 +5:42
18 Yvonne Gunell Finland 1:55:14 +5:54
19 Zsuzsa Fey Romania 2:00:20 +11:00
20 Tatyana Riabkina Russian Federation 2:01:35 +12:15
21 Kathi Widler Switzerland 2:02:05 +12:45
22 Maria Kovarikova Czech Republic 2:02:12 +12:52
23 Karin Schmalfeld Germany 2:02:19 +12:59
24 Anke Xylander Germany 2:02:29 +13:09
25 Jo Stevenson United Kingdom 2:02:31 +13:11
26 Jo Allison Australia 2:02:35 +13:15
27 Anne  Larsen Konring Olesen Denmark 2:02:42 +13:22
28 Anna Envall Sweden 2:02:47 +13:27
29 Annika Billstam Sweden 2:03:56 +14:36
30 Brigitte Gruniger Huber Switzerland 2:04:29 +15:09
31 Sarah Rollins United Kingdom 2:04:54 +15:34
32 Linda Antonsen Norway 2:05:27 +16:07
33 Jenny Johnson United Kingdom 2:08:23 +19:03
34 Helen Winskill United Kingdom 2:09:12 +19:52
35 Heli Jukkola Finland 2:09:35 +20:15
36 Aline Hermans Belgium 2:09:53 +20:33
37 Meike Jaeger Germany 2:10:08 +20:48
38 Maria Hoffman Finland 2:10:56 +21:36
39 Andrea Strasser Austria 2:17:28 +28:08
40 Pauline Filet France 2:17:39 +28:19
41 Juliette Soulard France 2:19:54 +30:34
42 Bohdana Terova Czech Republic 2:20:11 +30:51
43 Celine Dodin France 2:21:26 +32:06
44 Allison Jones Australia 2:23:05 +33:45
45 Dorthe Skovlyst Denmark 2:23:37 +34:17
46 Orla Murray Australia 2:32:03 +42:43
47 Sandy Hott Canada 2:42:08 +52:48
47 Karen Staudte Australia 2:42:08 +52:48
49 Hiromi Iwaya Japan 2:45:57 +56:37
Terhi Holster Finland disqualified
Naoko Shimura Japan disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
Gran Canaria O-Meeting 2018
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org