International Orienteering Federation

Official results for World Cup 2002 - Event 3

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup 2002 - Event 3
Organiser: Switzerland
Date: 7 June 2002

Men

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Yuriy OmelchenkoUkraineUkraine12:51.8
2Carsten JorgensenDenmarkDenmark13:08.2+0:16.4
3Mikhail MamleevItalyItaly13:09.6+0:17.8
4Fredrik LowegrenSwedenSweden13:09.6+0:17.8
5Pasi IkonenFinlandFinland13:09.9+0:18.1
6Mattias Karlsson  Vagnis SwedenSweden13:20.9+0:29.1
7Janusz PorzyczPolandPoland13:22.9+0:31.1
8Valentin NovikovRussian FederationRussian Federation13:23.1+0:31.3
9Janne SalmiFinlandFinland13:23.8+0:32.0
10Johan NasmanSwedenSweden13:25.4+0:33.6
11Jamie StevensonUnited KingdomGreat Britain13:26.6+0:34.8
12Carlo RigoniItalyItaly13:26.9+0:35.1
13Jani LakanenFinlandFinland13:27.7+0:35.9
14Troy De HaasAustraliaAustralia13:28.2+0:36.4
15Thomas BuhrerSwitzerlandSwitzerland13:29.9+0:38.1
16Hakan PeterssonSwedenSweden13:30.7+0:38.9
17Thomas JensenDenmarkDenmark13:31.3+0:39.5
18Bjornar ValstadNorwayNorway13:32.8+0:41.0
19Thierry GueorgiouFranceFrance13:35.3+0:43.5
20Robert BanachPolandPoland13:36.9+0:45.1
21Radek TichacekCzech RepublicCzech Republic13:38.0+0:46.2
22Mats HaldinFinlandFinland13:38.3+0:46.5
23Jon DuncanUnited KingdomGreat Britain13:41.1+0:49.3
24Thomas AspSwedenSweden13:42.8+0:51.0
25Edgaras VoverisLithuaniaLithuania13:44.1+0:52.3
26Jarkko HuovilaFinlandFinland13:45.6+0:53.8
27Samuli LauniainenFinlandFinland13:46.5+0:54.7
28Matthias GilgienSwitzerlandSwitzerland13:46.6+0:54.8
29Tore SandvikNorwayNorway13:50.5+0:58.7
30Michal HoracekCzech RepublicCzech Republic13:50.8+0:59.0
31Michele TavernaroItalyItaly13:57.3+1:05.5
32Michal JedlickaCzech RepublicCzech Republic13:58.8+1:07.0
33Roman EfimovRussian FederationRussian Federation13:59.9+1:08.1
34Alexandr TcherbakovRussian FederationRussian Federation14:00.2+1:08.4
35Marian DavidikSlovakiaSlovakia14:01.4+1:09.6
36Vladimir LucanCzech RepublicCzech Republic14:02.4+1:10.6
37Rob WalterAustraliaAustralia14:02.4+1:10.6
38Donatus SchnyderSwitzerlandSwitzerland14:02.6+1:10.8
39Andre LeumannSwitzerlandSwitzerland14:03.5+1:11.7
40Troels NielsenDenmarkDenmark14:04.3+1:12.5
41Hans Gunnar OmdalNorwayNorway14:06.6+1:14.8
42Olle KarnerEstoniaEstonia14:11.7+1:19.9
43Tom QuayleAustraliaAustralia14:12.4+1:20.6
44Tobias AnderssonSwedenSweden14:14.4+1:22.6
45Jorgen RostrupNorwayNorway14:17.0+1:25.2
46Matthias NiggliSwitzerlandSwitzerland14:24.2+1:32.4
47Radovan CechCzech RepublicCzech Republic14:27.2+1:35.4
48Fabien PasquasyBelgiumBelgium14:29.2+1:37.4
Thormod BergNorwayNorwaydisqualified
Holger HottNorwayNorwaydisqualified

Women

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Simone Niggli-LuderSwitzerlandSwitzerland13:13.5
2Gunilla SvardSwedenSweden13:58.3+0:44.8
3Hanne StaffNorwayNorway14:03.1+0:49.6
4Vroni Koenig-SalmiSwitzerlandSwitzerland14:03.8+0:50.3
5Emma Claesson EngstrandSwedenSweden14:07.9+0:54.4
6Brigitte WolfSwitzerlandSwitzerland14:17.0+1:03.5
7Regula HulligerSwitzerlandSwitzerland14:18.8+1:05.3
8Katarina SmithCanadaCanada14:20.6+1:07.1
9Heather MonroUnited KingdomGreat Britain14:21.9+1:08.4
10Jenny JohanssonSwedenSweden14:27.3+1:13.8
11Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway14:30.7+1:17.2
12Birgitte HusebyeNorwayNorway14:35.8+1:22.3
13Anna Gornicka-AntonowiczPolandPoland14:37.8+1:24.3
14Jana MiklusovaSlovakiaSlovakia14:40.3+1:26.8
15Karin HellmanSwedenSweden14:42.7+1:29.2
16Anette GranstedtSwedenSweden14:42.7+1:29.2
17Karin SchmalfeldGermanyGermany14:47.2+1:33.7
18Elisabeth IngvaldsenNorwayNorway14:48.2+1:34.7
19Tatyana RiabkinaRussian FederationRussian Federation14:50.0+1:36.5
20Brigitte Gruniger HuberSwitzerlandSwitzerland14:51.2+1:37.7
21Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain14:52.7+1:39.2
22Heli JukkolaFinlandFinland14:58.7+1:45.2
23Reeta KolkkalaFinlandFinland14:59.1+1:45.6
24Julia NovikovaRussian FederationRussian Federation14:59.2+1:45.7
25Martina RakayovaSlovakiaSlovakia15:04.6+1:51.1
26Tania LarsenNew ZealandNew Zealand15:06.9+1:53.4
27Liisa AnttilaFinlandFinland15:08.3+1:54.8
28Anu Akerman AnnusEstoniaEstonia15:08.7+1:55.2
29Maria RantalaFinlandFinland15:12.8+1:59.3
30Sara GemperleSwitzerlandSwitzerland15:13.6+2:00.1
31Barbara Baczek MotalaPolandPoland15:15.5+2:02.0
32Giedre VoverieneLithuaniaLithuania15:17.3+2:03.8
33Karina NordrumNorwayNorway15:21.5+2:08.0
34Anne  Larsen Konring OlesenDenmarkDenmark15:23.3+2:09.8
35Zuzana MacuchovaCzech RepublicCzech Republic15:28.3+2:14.8
36Minna KauppiFinlandFinland15:29.8+2:16.3
37Nina VinnytskaUkraineUkraine15:30.2+2:16.7
38Jenny JohnsonUnited KingdomGreat Britain15:35.8+2:22.3
39Monika DeptaGermanyGermany15:36.3+2:22.8
40Helen BridleUnited KingdomGreat Britain15:39.6+2:26.1
41Zdenka StaraCzech RepublicCzech Republic15:40.4+2:26.9
42Marianne AndersenNorwayNorway15:43.8+2:30.3
43Jo AllisonAustraliaAustralia16:02.0+2:48.5
44Bohdana TerovaCzech RepublicCzech Republic16:02.5+2:49.0
45Tatyana KostilevaRussian FederationRussian Federation16:04.5+2:51.0
46Renate FaunerItalyItaly16:08.8+2:55.3
47Zsuzsa FeyRomaniaRomania16:09.1+2:55.6
48Elisa DresenGermanyGermany16:09.9+2:56.4
49Helen WinskillUnited KingdomGreat Britain16:17.6+3:04.1
50Juliette SoulardFranceFrance17:14.3+4:00.8

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org