International Orienteering Federation

Official results for World Cup 2002 - Event 3

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup 2002 - Event 3
Organiser: Switzerland
Date: 7 June 2002

Men

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Yuriy OmelchenkoUkraineUkraine12:51.8
2Carsten JorgensenDenmarkDenmark13:08.2+0:16.4
3Mikhail MamleevItalyItaly13:09.6+0:17.8
4Fredrik LowegrenSwedenSweden13:09.6+0:17.8
5Pasi IkonenFinlandFinland13:09.9+0:18.1
6Mattias Karlsson  Vagnis SwedenSweden13:20.9+0:29.1
7Janusz PorzyczPolandPoland13:22.9+0:31.1
8Valentin NovikovRussian FederationRussian Federation13:23.1+0:31.3
9Janne SalmiFinlandFinland13:23.8+0:32.0
10Johan NasmanSwedenSweden13:25.4+0:33.6
11Jamie StevensonUnited KingdomGreat Britain13:26.6+0:34.8
12Carlo RigoniItalyItaly13:26.9+0:35.1
13Jani LakanenFinlandFinland13:27.7+0:35.9
14Troy De HaasAustraliaAustralia13:28.2+0:36.4
15Thomas BuhrerSwitzerlandSwitzerland13:29.9+0:38.1
16Hakan PeterssonSwedenSweden13:30.7+0:38.9
17Thomas JensenDenmarkDenmark13:31.3+0:39.5
18Bjornar ValstadNorwayNorway13:32.8+0:41.0
19Thierry GueorgiouFranceFrance13:35.3+0:43.5
20Robert BanachPolandPoland13:36.9+0:45.1
21Radek TichacekCzech RepublicCzech Republic13:38.0+0:46.2
22Mats HaldinFinlandFinland13:38.3+0:46.5
23Jon DuncanUnited KingdomGreat Britain13:41.1+0:49.3
24Thomas AspSwedenSweden13:42.8+0:51.0
25Edgaras VoverisLithuaniaLithuania13:44.1+0:52.3
26Jarkko HuovilaFinlandFinland13:45.6+0:53.8
27Samuli LauniainenFinlandFinland13:46.5+0:54.7
28Matthias GilgienSwitzerlandSwitzerland13:46.6+0:54.8
29Tore SandvikNorwayNorway13:50.5+0:58.7
30Michal HoracekCzech RepublicCzech Republic13:50.8+0:59.0
31Michele TavernaroItalyItaly13:57.3+1:05.5
32Michal JedlickaCzech RepublicCzech Republic13:58.8+1:07.0
33Roman EfimovRussian FederationRussian Federation13:59.9+1:08.1
34Alexandr TcherbakovRussian FederationRussian Federation14:00.2+1:08.4
35Marian DavidikSlovakiaSlovakia14:01.4+1:09.6
36Vladimir LucanCzech RepublicCzech Republic14:02.4+1:10.6
37Rob WalterAustraliaAustralia14:02.4+1:10.6
38Donatus SchnyderSwitzerlandSwitzerland14:02.6+1:10.8
39Andre LeumannSwitzerlandSwitzerland14:03.5+1:11.7
40Troels NielsenDenmarkDenmark14:04.3+1:12.5
41Hans Gunnar OmdalNorwayNorway14:06.6+1:14.8
42Olle KarnerEstoniaEstonia14:11.7+1:19.9
43Tom QuayleAustraliaAustralia14:12.4+1:20.6
44Tobias AnderssonSwedenSweden14:14.4+1:22.6
45Jorgen RostrupNorwayNorway14:17.0+1:25.2
46Matthias NiggliSwitzerlandSwitzerland14:24.2+1:32.4
47Radovan CechCzech RepublicCzech Republic14:27.2+1:35.4
48Fabien PasquasyBelgiumBelgium14:29.2+1:37.4
Thormod BergNorwayNorwaydisqualified
Holger HottNorwayNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org