Official results for II Trofeo Rutas del Quijote

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: II Trofeo Rutas del Quijote
Organiser: Spain
Date: 2 March 2002

Men

94 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Libor ZridkaveselyCzech RepublicCzech Republic1:09:22
2Havard TveiteNorwayNorway1:13:45+4:23
3Felix BreitschadelAustriaAustria1:13:51+4:29
4Tom QuayleAustraliaAustralia1:14:11+4:49
5Hans Olof AmblieNorwayNorway1:15:27+6:05
6Antonio Lopez LopezSpainSpain1:15:31+6:09
7Roger Casal FernandezSpainSpain1:15:40+6:18
8Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland1:15:58+6:36
9Jan VodickaCzech RepublicCzech Republic1:18:49+9:27
10Wojciech KowalskiPolandPoland1:20:12+10:50
11Pessi LiukkonenSwedenSweden1:20:32+11:10
12Olle KarnerEstoniaEstonia1:21:14+11:52
13Gernot KerschbaumerAustriaAustria1:21:41+12:19
14Laurent BaumgartnerSwitzerlandSwitzerland1:21:43+12:21
15Per Henning BjervaNorwayNorway1:22:24+13:02
16Andre LeumannSwitzerlandSwitzerland1:22:29+13:07
17Ola HultinSwedenSweden1:23:22+14:00
18Johan JakobssonSwedenSweden1:24:41+15:19
19Ivar HaugenNorwayNorway1:24:42+15:20
20Tommy LindbergSwedenSweden1:25:12+15:50
21Joao ValentePortugalPortugal1:25:19+15:57
22Maciej KrawczykPolandPoland1:25:29+16:07
23Fredrik NobornSwedenSweden1:25:33+16:11
24Thomas HirterSwitzerlandSwitzerland1:27:18+17:56
25Geir MoholdtNorwayNorway1:27:40+18:18
26Martin PongratzAustriaAustria1:28:01+18:39
27Angel Rojas AvilesSpainSpain1:28:26+19:04
28Zbynek SterbaCzech RepublicCzech Republic1:28:56+19:34
29Thomas EyerSwitzerlandSwitzerland1:29:09+19:47
30Pedro Pasion RodriguezSpainSpain1:29:10+19:48
31Tomas UnanderSwedenSweden1:29:38+20:16
32Markus FrodinSwedenSweden1:30:10+20:48
33Aleksander BernaciakPolandPoland1:30:24+21:02
34Alfonso BustilloSpainSpain1:31:11+21:49
35Thomas PoppSwitzerlandSwitzerland1:31:19+21:57
36Christoph SchilterSwitzerlandSwitzerland1:32:33+23:11
37Markus LangAustriaAustria1:35:55+26:33
38Vaclav KomanecCzech RepublicCzech Republic1:37:02+27:40
39Marius WikstromNorwayNorway1:37:03+27:41
40Raul Martinez DiazSpainSpain1:37:21+27:59
41Hans HasaasNorwayNorway1:37:30+28:08
42Javier Gomez PradaSpainSpain1:37:44+28:22
43Tobias EliassonSwedenSweden1:37:53+28:31
44Dag Steinar RagvinNorwayNorway1:38:08+28:46
45Juan Francisco Sanchez SanchezSpainSpain1:38:41+29:19
46Per SternerSpainSpain1:38:53+29:31
47Niklas GrahnSwedenSweden1:39:05+29:43
47Ismael Jimenez SpainSpain1:39:05+29:43
49Rain EensaarEstoniaEstonia1:39:09+29:47
50Erik KropfSwitzerlandSwitzerland1:40:33+31:11
51Alberto Minguez VinambresSpainSpain1:40:44+31:22
52Raul Exposito PeladoSpainSpain1:41:25+32:03
53Roberto Pascual OrkajoSpainSpain1:41:28+32:06
54Eduard Garcia GonzalezSpainSpain1:41:59+32:37
55John SolbreckSwedenSweden1:42:20+32:58
56Teofilo Gil MediavillaSpainSpain1:43:43+34:21
57Rafael Arranz MunozSpainSpain1:44:31+35:09
58Miguel Rodriguez MaciasSpainSpain1:44:55+35:33
59Carlos Burgos PalaciosSpainSpain1:45:33+36:11
60Mario Rodriguez MartinezSpainSpain1:45:38+36:16
61Pablo Corbi VicedoSpainSpain1:45:58+36:36
62Paco Llopis LozanoSpainSpain1:46:50+37:28
63Jose Luis  Morcillo LaizSpainSpain1:48:42+39:20
64Alfredo Micol GallegoSpainSpain1:52:43+43:21
65Tomas Ruiz GonzalezSpainSpain1:54:35+45:13
66Santiago Jimenez MolinaSpainSpain1:55:32+46:10
67Jose A. Penarando GalvanSpainSpain1:55:41+46:19
68Xus Loro CarcellerSpainSpain1:56:51+47:29
69Fermin Barcelo  OtaloraSpainSpain1:59:48+50:26
70Hector Esteve IbanezSpainSpain2:01:30+52:08
71Beikens AnunoSpainSpain2:04:34+55:12
72Sergio Casado BravoSpainSpain2:06:17+56:55
73Antonio Garcia GuerreroSpainSpain2:12:08+1:02:46
74Ferran Santoyo MedinaSpainSpain2:15:57+1:06:35
75Pablo Samper SanzezSpainSpain2:16:06+1:06:44
76Daniel Isla ZoritaSpainSpain2:17:07+1:07:45
77Emili Selles SeguiSpainSpain2:21:11+1:11:49
78Manuel Arrivi AlbentosaSpainSpain2:22:33+1:13:11
79Francisco Granel PradesSpainSpain2:25:11+1:15:49
80David Rodriguez OteroSpainSpain3:02:22+1:53:00
Tobias AnderssonSwedenSwedendisqualified
Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Jonas EklundSwedenSwedendisqualified
German Facenda SardaSpainSpaindisqualified
Raul Ferra MurciaSpainSpaindisqualified
Petter HaaldssonSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Thomas KallbergSwedenSwedendisqualified
Jonn Are MyhrenNetherlandsNetherlandsdisqualified
Juan Francisco Navarro GarciaSpainSpaindisqualified
Jim Oystein NybratenNorwayNorwaydisqualified
Gian-Reto SchaadSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Johan StrandbergSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Dan WesterNorwayNorwaydisqualified
Petr ZverinaCzech RepublicCzech Republicdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org