International Orienteering Federation

Official results for Nordic World Ranking Event no 3 - Maxim Classic

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Nordic World Ranking Event no 3 - Maxim Classic
Organiser: Norway
Date: 8 December 2001

Men

38 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tomas LofgrenSwedenSweden1:22:34
2Anders HaugeNorwayNorway1:22:41+0:07
3Jarkko UrpalainenFinlandFinland1:22:47+0:13
4Arto LiljaFinlandFinland1:24:38+2:04
5Tomi RuutiainenFinlandFinland1:24:45+2:11
6Teemu KongasFinlandFinland1:24:56+2:22
7Bertil NordqvistSwedenSweden1:28:26+5:52
8Bengt LeanderssonSwedenSweden1:28:33+5:59
9Tommy OlsenNorwayNorway1:28:36+6:02
10Kjetil UlvenNorwayNorway1:28:44+6:10
11Andreas EdvardsenNorwayNorway1:29:29+6:55
12Peter DahlbergSwedenSweden1:29:43+7:09
13Eivind TonnaNorwayNorway1:29:48+7:14
14Topi SuomalainenFinlandFinland1:32:36+10:02
15Tobias AslundSwedenSweden1:32:50+10:16
16Conny NilimaaSwedenSweden1:32:53+10:19
17Christian HohlSwitzerlandSwitzerland1:32:56+10:22
18Pasi KiiskinenFinlandFinland1:36:22+13:48
19Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway1:37:03+14:29
20Jussi SyrjalaFinlandFinland1:37:16+14:42
21Petri KiiskinenFinlandFinland1:40:45+18:11
22Roberto CeolItalyItaly1:40:46+18:12
23Thierry JeanneretSwitzerlandSwitzerland1:41:06+18:32
24Morten EliassenNorwayNorway1:43:21+20:47
25Lukas StoffelSwitzerlandSwitzerland1:43:33+20:59
26Johan GranathSwedenSweden1:44:57+22:23
27Pascal MessikommerSwitzerlandSwitzerland1:45:09+22:35
28Margus HallikEstoniaEstonia1:45:21+22:47
29Markus BjorklundFinlandFinland1:48:50+26:16
30Juho SaarinenFinlandFinland1:49:18+26:44
31Anders HenrikssonSwedenSweden1:52:25+29:51
32Thomas EyerSwitzerlandSwitzerland1:58:15+35:41
33Espen RosteNorwayNorway2:03:21+40:47
34Flavio BettegaItalyItaly2:21:26+58:52
Carl FeyUnited StatesUnited Statesdisqualified
Jonni MalacarneItalyItalydisqualified
Peter MosimannSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Mattis MyhreNorwayNorwaydisqualified

Women

21 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Katja RajaniemiFinlandFinland1:06:52
2Stine Hjermstad KirkevikNorwayNorway1:08:45+1:53
3Erja JokinenFinlandFinland1:11:12+4:20
3Salla Toyryla lehtoFinlandFinland1:11:12+4:20
5Terhi HamalainenFinlandFinland1:11:23+4:31
6Kirsi Kiiskinen VanhalakkaFinlandFinland1:12:34+5:42
7Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland1:14:09+7:17
8Maarit Dahlman-TervalaFinlandFinland1:14:34+7:42
9Kristin HasleNorwayNorway1:14:39+7:47
10Aino HirviFinlandFinland1:14:51+7:59
11Anu GretschelFinlandFinland1:19:23+12:31
12Kjersti ReenaasNorwayNorway1:19:42+12:50
13Ingela JonssonSwedenSweden1:24:29+17:37
14Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland1:25:38+18:46
15Johanna MaxenSwedenSweden1:26:01+19:09
16Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden1:31:32+24:40
17Yvonne WickiSwitzerlandSwitzerland1:32:44+25:52
18Marianne FjeldNorwayNorway1:40:44+33:52
19Helen M S SkarpsnoNorwayNorway2:00:09+53:17
Camilla MorisSwedenSwedendisqualified
Regula MuhlemannSwitzerlandSwitzerlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org