International Orienteering Federation

Official results for Norwegian O-festival

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Norwegian O-festival
Organiser: Norway
Date: 23 June 2001

Men

75 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Havard TveiteNorwayNorway1:36:38
2Johan IvarssonSwedenSweden1:39:36+2:58
3Pal SkogedalNorwayNorway1:40:06+3:28
4Hans Gunnar OmdalNorwayNorway1:41:45+5:07
5Jonn Are MyhrenNetherlandsNetherlands1:44:59+8:21
6Oystein PettersenNorwayNorway1:45:00+8:22
7Thormod BergNorwayNorway1:45:05+8:27
8Anton BjartnesNorwayNorway1:48:00+11:22
9Jim Oystein NybratenNorwayNorway1:48:07+11:29
10Sigve VagsnesNorwayNorway1:50:35+13:57
11Ivar HaugenNorwayNorway1:51:12+14:34
12Martin SkroveNorwayNorway1:51:43+15:05
13Ulf BrennaNorwayNorway1:51:46+15:08
14Jon TvedtNorwayNorway1:52:05+15:27
15Dag Steinar RagvinNorwayNorway1:53:47+17:09
15Vidar SolbergNorwayNorway1:53:47+17:09
17Sindre OsthagenNorwayNorway1:54:38+18:00
18Oyvind StoksethNorwayNorway1:55:18+18:40
19Jostein MoeNorwayNorway1:56:24+19:46
20Torgeir WatneNorwayNorway1:56:39+20:01
21Rune NygaardNorwayNorway1:58:19+21:41
22Jorgen OhlinSwedenSweden1:58:53+22:15
23Niklas LindbergSwedenSweden1:59:21+22:43
24Marko VaisanenFinlandFinland1:59:42+23:04
25Halvard BergeNorwayNorway1:59:46+23:08
26Bjorn EriksenNorwayNorway2:00:00+23:22
27Pal KittelsenNorwayNorway2:00:53+24:15
28Orjan RavndalNorwayNorway2:02:03+25:25
29Bard SmestadNorwayNorway2:02:40+26:02
30Asgeir MjosundNorwayNorway2:03:47+27:09
31Henrik OttesenNorwayNorway2:05:18+28:40
32Jon Arne SkroveNorwayNorway2:05:31+28:53
33Oyvind HelgerudNorwayNorway2:07:16+30:38
34Havard HaagardNorwayNorway2:08:15+31:37
35Helge GisholtNorwayNorway2:09:12+32:34
36Hendrik LappGermanyGermany2:10:08+33:30
37Frode RisbratheNorwayNorway2:10:32+33:54
38Vegard BroxNorwayNorway2:11:23+34:45
39Bard NonstadNorwayNorway2:12:17+35:39
40Jan KocbachNorwayNorway2:17:41+41:03
41Jan Harald BakkejordNorwayNorway2:18:21+41:43
42Olav Gryting TallakNorwayNorway2:21:04+44:26
43Jan Ola PedersenNorwayNorway2:27:35+50:57
44Eivind LandeNorwayNorway2:32:24+55:46
45Tukka RyynanenFinlandFinland2:41:23+1:04:45
46Christian EnbergSwedenSweden2:53:48+1:17:10
Nils Albert AamandNorwayNorwaydisqualified
Oivin AarnesNorwayNorwaydisqualified
Hans Olof AmblieNorwayNorwaydisqualified
Lars AurebekkNorwayNorwaydisqualified
Robert BanachPolandPolanddisqualified
Ola BergerNorwayNorwaydisqualified
Stein Erik BertelsenNorwayNorwaydisqualified
Kenneth BilstadNorwayNorwaydisqualified
Per Henning BjervaNorwayNorwaydisqualified
Joacim CarlssonSwedenSwedendisqualified
Danevad EspenNorwayNorwaydisqualified
Jon FlydalNorwayNorwaydisqualified
Gjermund HanssenNorwayNorwaydisqualified
Trygve HermansenNorwayNorwaydisqualified
Esten KorenNorwayNorwaydisqualified
Inge LindsethNorwayNorwaydisqualified
David LoverNorwayNorwaydisqualified
Kjetil MolundNorwayNorwaydisqualified
Arild NomelandNorwayNorwaydisqualified
Anders NordbergNorwayNorwaydisqualified
Janusz PorzyczPolandPolanddisqualified
Damien RenardFranceFrancedisqualified
Karl Gunnar SkjonsfjellNorwayNorwaydisqualified
Per Oyvind SteneNorwayNorwaydisqualified
Endre StoksethNorwayNorwaydisqualified
Rune StrandbergNorwayNorwaydisqualified
Lars Joran SundsdalNorwayNorwaydisqualified
Bjarte WesterheimNorwayNorwaydisqualified
Glenn Ager WickNorwayNorwaydisqualified

Women

43 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Karina NordrumNorwayNorway1:17:14
2Frauke Schmitt-GranGermanyGermany1:21:14+4:00
3Ragnhild MyrvoldNorwayNorway1:21:43+4:29
4Ingrid BronebakkNorwayNorway1:22:21+5:07
5Ragnhild Bente AndersenNorwayNorway1:23:28+6:14
6Kari ChristiansenNorwayNorway1:26:17+9:03
7Julie  Lande Finsrud NorwayNorway1:28:43+11:29
8Hilde TellesboNorwayNorway1:30:02+12:48
9Zsuzsa FeyRomaniaRomania1:30:50+13:36
10Johanna RyynanenFinlandFinland1:32:01+14:47
11Ingunn FristadNorwayNorway1:33:06+15:52
12Hilde  Conradi Slordahl NorwayNorway1:34:53+17:39
13Kjerstin HagenNorwayNorway1:35:42+18:28
14Janne BjorvandNorwayNorway1:35:56+18:42
15Anna Gornicka-AntonowiczPolandPoland1:36:25+19:11
16Birgit  Jensen Oekern NorwayNorway1:37:00+19:46
17Linda AntonsenNorwayNorway1:39:14+22:00
18Marianne AndersenNorwayNorway1:40:39+23:25
19Trude HarstadNorwayNorway1:40:45+23:31
20Elin BjervaNorwayNorway1:42:15+25:01
21Guro HarstadNorwayNorway1:46:10+28:56
22Anne Sofie KlavestadNorwayNorway1:47:17+30:03
23Guri StensethNorwayNorway1:49:16+32:02
24Tone FidjeNorwayNorway1:49:56+32:42
25Meri LouhisolaFinlandFinland1:50:19+33:05
26Isa HeggedalNorwayNorway1:50:53+33:39
27Laura KiiskiFinlandFinland1:51:28+34:14
28Ine HoviNorwayNorway1:52:43+35:29
29Line NybakkenNorwayNorway1:59:18+42:04
30Marianne BrautNorwayNorway2:03:19+46:05
31Jana MiklusovaSlovakiaSlovakia2:05:11+47:57
32Helen M S SkarpsnoNorwayNorway2:10:42+53:28
33Kersti KarnerEstoniaEstonia2:17:54+1:00:40
34Randi WarlandNorwayNorway2:18:45+1:01:31
Goril FristadNorwayNorwaydisqualified
Cecilia FrohmSwedenSwedendisqualified
Ingvild GjessingNorwayNorwaydisqualified
Aasne  Hoksrud FenneNorwayNorwaydisqualified
Katja PeltolaFinlandFinlanddisqualified
Siri StormerNorwayNorwaydisqualified
Emelie SvalinSwedenSwedendisqualified
Sigrid S. TorpNorwayNorwaydisqualified
Annika ZellSwedenSwedendisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org