International Orienteering Federation

Competitors entered to Nokian Tyres World Orienteering Championships 2019

Event informationShow entries by class

Name: Nokian Tyres World Orienteering Championships 2019
Organisers: Fredrikstad SK / Gimle IF / Halden SK / Indre Ostfold OK / Norway / OK Moss / Sarpsborg OL / Trosken IL / Varteig Orienteringslag
Date: 12 August 2019 - 17 August 2019

The entry list is updated every five minutes.

298 competitors entered in total.

Argentina (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Gerardo GarciaArgentinaMen

Australia (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Bridget AndersonAustraliaWomen
Matt DoyleAustraliaMen
Mary FlemingAustraliaWomen
Patrick JaffeAustraliaMen
Belinda LawfordAustraliaWomen
Henry McNultyAustraliaMen
Brodie NankervisAustraliaMen
Krystal NeumannAustraliaWomen
Aislinn PrendergastAustraliaWomen
Simon UppillAustraliaMen

Austria (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Anja ArbterAustriaWomen
Matthias GroellAustriaMen
Ursula KadanAustriaWomen
Robert MerlAustriaMen
Laura RamsteinAustriaWomen
Matthias ReinerAustriaMen
Anna SimkovicsAustriaWomen
Gernot YmsenAustriaMen

Belarus (5)

NameOrganisationClassPunching card number
Aleksei AlekseyonokBelarusMen
Anton NavichenkaBelarusMen
Andrey SalinBelarusMen
Tatsiana VoverieneBelarusWomen
Kristina YakubkinaBelarusWomen

Belgium (5)

NameOrganisationClassPunching card number
Benjamin AnciauxBelgiumMen
Mathias BlaiseBelgiumMen
Evert LeeuwsBelgiumMen
Fanny TilkinBelgiumWomen
Francois Van der OuderaaBelgiumMen

Brazil (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Raquel ArendtBrazilWomen
Ironir EvBrazilMen
Claudinei NitschBrazilMen
Juliano PasturizaBrazilMen
Edineia Roniak dos SantosBrazilWomen
Leticia SaltoriBrazilWomen

Bulgaria (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Andreya DyaksovaBulgariaWomen
Antoaneta DyaksovaBulgariaWomen
Liliana GotsevaBulgariaWomen
Boyan IvandjikovBulgariaMen
Kristina IvanovaBulgariaWomen
Ivaylo KamenarovBulgariaMen
Ivan SirakovBulgariaMen
Dimitar ZhelyazkovBulgariaMen

Canada (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Pia BlakeCanadaWomen
Will CritchleyCanadaMen
Robert GrahamCanadaMen
Emily KempCanadaWomen
Jennifer MacKeiganCanadaWomen
Jan Erik NaessCanadaMen
Michael SvobodaCanadaMen
Emma WaddingtonCanadaWomen

China (10)

NameOrganisationClassPunching card number
YaoWen HUChinaMen
Tang JianDaChinaMen
Wu JianFeiChinaWomen
YongYu LIChinaWomen
Xiaoming LiangChinaMen
Xiao TangChinaMen
Xiong YanChinaWomen
Xueqin YangChinaWomen
Jiayi ZhengChinaWomen
Li ZhuoYeChinaMen

Colombia (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Angie Hurtado RojasColombiaWomen
Santiago Isaza HurtadoColombiaMen

Croatia (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Mirja PavicCroatiaWomen
Matija RazumCroatiaMen

Cyprus (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Nicolas KourtellisCyprusMen

Czech Republic (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Vendula HorcickovaCzech RepublicWomen
Tereza JanosikovaCzech RepublicWomen
Denisa KosovaCzech RepublicWomen
Vojtech KralCzech RepublicMen
Tomas KrivdaCzech RepublicMen
Pavel KubatCzech RepublicMen
Lenka MechlovaCzech RepublicWomen
Marek MinarCzech RepublicMen
Milos NykodymCzech RepublicMen

Denmark (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Soren BobachDenmarkMen
Bjoern CederbergDenmarkMen
Line CederbergDenmarkWomen
Caroline GjotterupDenmarkWomen
Cecilie Friberg KlysnerDenmarkWomen
Tue LassenDenmarkMen
Emil OebroDenmarkMen
Miri Thrane OedumDenmarkWomen

Estonia (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Marianne HaugEstoniaWomen
Kristo HeinmannEstoniaMen
Laura JoonasEstoniaWomen
Evely KaasikuEstoniaWomen
Kenny KivikasEstoniaMen
Heino OllinEstoniaMen
Annika RihmaEstoniaWomen
Lauri SildEstoniaMen
Timo SildEstoniaMen

Finland (11)

NameOrganisationClassPunching card number
Venla HarjuFinlandWomen
Saila KinniFinlandWomen
Miika KirmulaFinlandMen
Elias KuukkaFinlandMen
Aleksi NiemiFinlandMen
Olli OjanahoFinlandMen
Merja RantanenFinlandWomen
Akseli RuoholaFinlandMen
Maija SianojaFinlandWomen
Topi SyrjalainenFinlandMen
Marika TeiniFinlandWomen

France (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Isia BassetFranceWomen
Lucas BassetFranceMen
Maelle BeauvirFranceWomen
Vincent CoupatFranceMen
Cecile FoltzerFranceWomen
Florence HanauerFranceWomen
Mathieu PerrinFranceMen
Damien RenardFranceMen
Nicolas RioFranceMen
Frederic TranchandFranceMen

Germany (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Bojan BlumensteinGermanyMen
Erik DoehlerGermanyMen
Birte FriedrichsGermanyWomen
Ole HennselerGermanyMen
Susen LoeschGermanyWomen
Dorothea MuellerGermanyWomen
Felix SpaethGermanyMen
Paula StarkeGermanyWomen

Great Britain (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Cecilie AndersenGreat BritainWomen
Megan Carter DaviesGreat BritainWomen
Graham GristwoodGreat BritainMen
Hector HainesGreat BritainMen
Peter HodkinsonGreat BritainMen
Jo ShepherdGreat BritainWomen
Matthew SpeakeGreat BritainMen
Ralph StreetGreat BritainMen
Catherine TaylorGreat BritainWomen
Charlotte WatsonGreat BritainWomen

Hong Kong China (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Pui Fung ChanHong Kong ChinaWomen
Kin Kwan KwokHong Kong ChinaMen
Cho Yu LamHong Kong ChinaWomen
Sam Choi LamHong Kong ChinaMen
Wai Lan Iris LuiHong Kong ChinaWomen
Sze Wing YeeHong Kong ChinaWomen
Gerald YipHong Kong ChinaMen
Tsz Wai YuHong Kong ChinaMen

Hungary (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Aron BakoHungaryMen
Julia GoldmannHungaryWomen
Csaba GossweinHungaryMen
Krisztian LiszkaHungaryMen
Hanga MorandiniHungaryWomen
Zsofia SarkozyHungaryWomen
Ildiko SzerencsiHungaryWomen

Ireland (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Niamh CorbettIrelandWomen
Roisin LongIrelandWomen
Aoife McCavanaIrelandWomen
Colm MoranIrelandMen
Conor ShortIrelandMen
Ruairi ShortIrelandMen
Nicolas SimoninIrelandMen

Israel (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Itay ManorIsraelMen
Guy SaboIsraelMen
Nitsan YasurIsraelMen

Italy (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Anna CaglioItalyWomen
Mattia DebertolisItalyMen
Sebastian InderstItalyMen
Nicole ScaletItalyWomen
Riccardo ScaletItalyMen
Marco SeppiItalyMen
Francesca TauferItalyWomen
Verena TroiItalyWomen

Japan (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Sebastian Ken BaumannJapanMen
Hinako InageJapanWomen
Itsuki ItoJapanMen
Kohei KamijimaJapanMen
Yoshie KatsuyamaJapanWomen
Hiroki KomakiJapanMen
Suzu MasuzawaJapanWomen
Mie MoriaiJapanWomen

Korea, Democratic People's Republic of (1)

NameOrganisationClassPunching card number
KyongSa RiKorea, Democratic People's Republic ofMen

Korea, Republic of (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Yoon sun ChaKorea, Republic ofWomen
Geun Hee HongKorea, Republic ofMen
Anna JoKorea, Republic ofWomen
Cheol jin KangKorea, Republic ofMen
Chang bum KimKorea, Republic ofMen
Soon hee KimKorea, Republic ofWomen

Latvia (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Edgars BertuksLatviaMen
Sandra GrosbergaLatviaWomen
Arturs PaulinsLatviaMen
Signe SirmaLatviaWomen
Martins SirmaisLatviaMen
Liga ValdmaneLatviaWomen
Laura VikeLatviaWomen
Rudolfs ZernisLatviaMen

Lithuania (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Algirdas BartkeviciusLithuaniaMen
Vytautas BeliunasLithuaniaMen
Jonas Vytautas GvildysLithuaniaMen
Ausrine KutkaiteLithuaniaWomen
Mantas MartinkusLithuaniaMen
Sandra PauzaiteLithuaniaWomen
Gabija RazaityteLithuaniaWomen
Kaste RutkauskaiteLithuaniaWomen

Moldova, Republic of (4)

NameOrganisationClassPunching card number
Sergiu FalaMoldova, Republic ofMen
Ivan FomiciovMoldova, Republic ofMen
Vasili FomiciovMoldova, Republic ofMen
Galina RibediucMoldova, Republic ofWomen

Netherlands (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Henrik EijsinkNetherlandsMen
Mark HeikoopNetherlandsMen

New Zealand (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Gene BeveridgeNew ZealandMen
Cameron de LIsleNew ZealandMen
Tommy HayesNew ZealandMen
Lizzie InghamNew ZealandWomen
Greta KnarstonNew ZealandWomen
Kate MorrisonNew ZealandWomen
Tim RobertsonNew ZealandMen
Toby ScottNew ZealandMen

North Macedonia (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Meri ChkripeskaNorth MacedoniaWomen

Norway (14)

NameOrganisationClassPunching card number
Marianne AndersenNorwayWomen
Andrine BenjaminsenNorwayWomen
Magne DaehliNorwayMen
Ingeborg EideNorwayWomen
Kasper FosserNorwayMen
Gaute Hallan SteiwerNorwayMen
Anne Margrethe Hausken NordbergNorwayWomen
Silje Ekroll JahrenNorwayWomen
Olav LundanesNorwayMen
Torgeir NoerbechNorwayMen
Kamilla OlaussenNorwayWomen
Jon Aukrust OsmoenNorwayMen
Paul SirumNorwayMen
Yngve SkogstadNorwayMen

Poland (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Kuba DragowskiPolandMen
Ewa GwozdzPolandWomen
Aleksandra HornikPolandWomen
Michal OlejnikPolandMen
Hanna WisniewskaPolandWomen
Krzysztof WolowczykPolandMen

Portugal (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Manuel HortaPortugalMen
Filipa RodriguesPortugalWomen

Romania (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Andra Cecilia AnghelRomaniaWomen
Alexandru BlejdeaRomaniaMen

Russian Federation (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Natalia GemperleRussian FederationWomen
Svetlana MironovaRussian FederationWomen
Leonid NovikovRussian FederationMen
Valentin NovikovRussian FederationMen
Tatyana RiabkinaRussian FederationWomen
Anastasia RudnayaRussian FederationWomen
Konstantin SerebryanitskiyRussian FederationMen
Dmitry TsvetkovRussian FederationMen

Serbia (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Dragana DokmanovicSerbiaWomen

Slovakia (4)

NameOrganisationClassPunching card number
Jakub ChupekSlovakiaMen
Michal KrajcikSlovakiaMen
Tomas MusinskySlovakiaMen
Dusan SlamaSlovakiaMen

Slovenia (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Simon StanonikSloveniaMen

South Africa (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Bradley LundSouth AfricaMen

Spain (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Violeta Feliciano SanjuanSpainWomen
Eduardo Gil MarcosSpainMen
Pau Llorens CaellasSpainMen
Alvaro PrietoSpainMen
Maria PrietoSpainWomen
Anna Serrallonga ArquesSpainWomen
Marc Serrallonga ArquesSpainMen

Sweden (11)

NameOrganisationClassPunching card number
Tove AlexanderssonSwedenWomen
Anna BachmanSwedenWomen
Gustav BergmanSwedenMen
Sara HagstromSwedenWomen
Johanna ObergSwedenWomen
Karolin OhlssonSwedenWomen
Martin RegbornSwedenMen
Albin RidefeltSwedenMen
Johan RunessonSwedenMen
Lina StrandSwedenWomen
Emil SvenskSwedenMen

Switzerland (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Simona AebersoldSwitzerlandWomen
Sabine HauswirthSwitzerlandWomen
Florian HowaldSwitzerlandMen
Daniel HubmannSwitzerlandMen
Martin HubmannSwitzerlandMen
Julia JakobSwitzerlandWomen
Sarina JenzerSwitzerlandWomen
Andreas KyburzSwitzerlandMen
Matthias KyburzSwitzerlandMen
Elena RoosSwitzerlandWomen

Turkey (4)

NameOrganisationClassPunching card number
Elif Gokce AvciTurkeyWomen
Ercan DudakTurkeyMen
Ozgur FettahTurkeyMen
Cansel SaracTurkeyMen

Ukraine (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Sergii BiloshytskyyUkraineMen
Kateryna DzemaUkraineWomen
Ruslan GlibovUkraineMen
Oleksandr KratovUkraineMen
Artem PanchenkoUkraineMen
Olha PanchenkoUkraineWomen
Olena PitirimovaUkraineWomen
Denys ShcherbakovUkraineMen

United States (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Gregory AhlswedeUnited StatesMen
Eric BoneUnited StatesMen
Alison CampbellUnited StatesWomen
Alison CrockerUnited StatesWomen
Sydney FisherUnited StatesWomen
Morten JorgensenUnited StatesMen
Jordan LaughlinUnited StatesMen
Anton SalmenkylaUnited StatesMen
Asne Skram TroemborgUnited StatesWomen

Advertisements

Gran Canaria O-Meeting 2019
OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org