International Orienteering Federation

Competitors entered to European Orienteering Championships 2018 & World Cup Round 1

Event informationShow entries by class

Name: European Orienteering Championships 2018 & World Cup Round 1
Organiser: Switzerland
Date: 6 May 2018 - 13 May 2018

The entry list is updated every five minutes.

305 competitors entered in total.

Australia (5)

NameOrganisationClassPunching card number
Henry McNultyAustraliaMen
Jasmine NeveAustraliaWomen
Aislinn PrendergastAustraliaWomen
Vanessa RoundAustraliaWomen
Bryan RusselKeelyAustraliaMen

Austria (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Anja ArbterAustriaWomen
Ursula KadanAustriaWomen
Robert MerlAustriaMen
Anna Nilsson SimkovicsAustriaWomen
Mathias PeterAustriaMen
Carina PolzerAustriaWomen
Laura RamsteinAustriaWomen
Matthias ReinerAustriaMen
Gernot YmsenAustriaMen

Belarus (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Anastasia DenisovaBelarusWomen

Belgium (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Tristan BloemenBelgiumMen
Warre De CuyperBelgiumMen
Tom DrygalskiBelgiumMen
Tomas HendrickxBelgiumMen
Wannes HendrickxBelgiumMen
Wouter HusBelgiumMen
Yannick MichielsBelgiumMen
Francois Van der OuderaaBelgiumMen

Bulgaria (13)

NameOrganisationClassPunching card number
Apostol AtanasovBulgariaMen
Andreya DyaksovaBulgariaWomen
Antoaneta DyaksovaBulgariaWomen
Liliana GotsevaBulgariaWomen
Iliana IlievaBulgariaWomen
Kristina IvanovaBulgariaWomen
Ivaylo KamenarovBulgariaMen
Kiril NikolovBulgariaMen
Yasna PetrovaBulgariaWomen
Ivan SirakovBulgariaMen
Stefan YordanovBulgariaMen
Teodor YordanovBulgariaMen
Dimitar ZhelyazkovBulgariaMen

Club Spain (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Alicia FribergClub SpainWomen

Croatia (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Matija RazumCroatiaMen
Matjaz StanfelCroatiaMen

Czech Republic (14)

NameOrganisationClassPunching card number
Daniel HajekCzech RepublicMen
Vendula HorcickovaCzech RepublicWomen
Adela IndrakovaCzech RepublicWomen
Tereza JanosikovaCzech RepublicWomen
Jana KnapovaCzech RepublicWomen
Denisa KosovaCzech RepublicWomen
Vojtech KralCzech RepublicMen
Pavel KubatCzech RepublicMen
Tomas KubelkaCzech RepublicMen
Lenka MechlovaCzech RepublicWomen
Marek MinarCzech RepublicMen
Milos NykodymCzech RepublicMen
Karolina SikovaCzech RepublicWomen
Vojtech SykoraCzech RepublicMen

Denmark (12)

NameOrganisationClassPunching card number
Maja AlmDenmarkWomen
Ida BobachDenmarkWomen
Soren BobachDenmarkMen
Andreas Hougaard BoesenDenmarkMen
Bjoern CederbergDenmarkMen
Magnus DewettDenmarkMen
Jakob EdsenDenmarkMen
Caroline GjotterupDenmarkWomen
Cecilie Friberg KlysnerDenmarkWomen
Tue LassenDenmarkMen
Miri Thrane OedumDenmarkWomen
Amanda Falck WeberDenmarkWomen

Estonia (12)

NameOrganisationClassPunching card number
Marianne HaugEstoniaWomen
Kristo HeinmannEstoniaMen
Triin JaadmaaEstoniaWomen
Evely KaasikuEstoniaWomen
Kenny KivikasEstoniaMen
Maiki MaalbergEstoniaWomen
Annika RihmaEstoniaWomen
Sergei RjaboshkinEstoniaMen
Andres SaetaluEstoniaMen
Lauri SildEstoniaMen
Timo SildEstoniaMen
Kerstin UiboupinEstoniaWomen

Finland (20)

NameOrganisationClassPunching card number
Hannu AirilaFinlandMen
Sari AnttonenFinlandWomen
Sofia HaajanenFinlandWomen
Anna HaatajaFinlandWomen
Joni HirvikallioFinlandMen
Lotta KarholaFinlandWomen
Miika KirmulaFinlandMen
Elias KuukkaFinlandMen
Jesse LaukkarinenFinlandMen
Anna NarhiFinlandWomen
Aleksi NiemiFinlandMen
Kirsi NurmiFinlandWomen
Olli OjanahoFinlandMen
Fredric PortinFinlandMen
Topi RaitanenFinlandMen
Maija SianojaFinlandWomen
Otto SimosasFinlandMen
Olli Markus TaivainenFinlandMen
Marika TeiniFinlandWomen
Tuulia VibergFinlandWomen

France (14)

NameOrganisationClassPunching card number
Philippe AdamskiFranceMen
Isia BassetFranceWomen
Lucas BassetFranceMen
Maelle BeauvirFranceWomen
Loic CapbernFranceMen
Vincent CoupatFranceMen
Adrien DelenneFranceMen
Anne ObstetarFranceWomen
Marie Violaine PalcauFranceWomen
Delphine PoirotFranceWomen
Quentin RauturierFranceMen
Nicolas RioFranceMen
Frederic TranchandFranceMen
Lea VercellottiFranceWomen

Germany (13)

NameOrganisationClassPunching card number
Moritz DoellgastGermanyMen
Bjarne FriedrichsGermanyMen
Marvin GoerickeGermanyMen
Arntraut GoetschGermanyWomen
Wieland KundischGermanyMen
Susen LoeschGermanyWomen
Dorothea MuellerGermanyWomen
Philipp MuellerGermanyMen
Patricia NiekeGermanyWomen
Christoph PrunscheGermanyMen
Anna ReinhardtGermanyWomen
Felix SpaethGermanyMen
Paula StarkeGermanyWomen

Great Britain (17)

NameOrganisationClassPunching card number
Alexander ChepelinGreat BritainMen
Alan CherryGreat BritainMen
William GardnerGreat BritainMen
Hector HainesGreat BritainMen
Jessica HallidayGreat BritainWomen
Peter HodkinsonGreat BritainMen
Kristian JonesGreat BritainMen
Alice LeakeGreat BritainWomen
Kirstin MaxwellGreat BritainWomen
Alasdair McLeodGreat BritainMen
Hollie OrrGreat BritainWomen
Jo ShepherdGreat BritainWomen
Chris SmithardGreat BritainMen
Ralph StreetGreat BritainMen
Catherine TaylorGreat BritainWomen
Charlotte WardGreat BritainWomen
Charlotte WatsonGreat BritainWomen

Israel (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Asaf AvnerIsraelMen
Itay ManorIsraelMen
Nitsan YasurIsraelMen

Italy (12)

NameOrganisationClassPunching card number
Anna CaglioItalyWomen
Michele CaraglioItalyMen
Roberto DallavalleItalyMen
Mattia DebertolisItalyMen
Sebastian InderstItalyMen
Irene PozzebonItalyWomen
Carlotta ScaletItalyWomen
Nicole ScaletItalyWomen
Riccardo ScaletItalyMen
Francesca TauferItalyWomen
Alessio TenaniItalyMen
Viola ZagonelItalyWomen

Japan (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Sebastian Ken BaumannJapanMen

Latvia (13)

NameOrganisationClassPunching card number
Inga DambeLatviaWomen
Davis DislersLatviaMen
Sandra GrosbergaLatviaWomen
Andris JubelisLatviaMen
Elina KarklinaLatviaWomen
Andris KivlenieksLatviaMen
Arturs PaulinsLatviaMen
Irita PukiteLatviaWomen
Martins SirmaisLatviaMen
Endijs TitomersLatviaMen
Uldis UpitisLatviaMen
Liga ValdmaneLatviaWomen
Laura VikeLatviaWomen

Lithuania (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Vilius AleliunasLithuaniaMen
Algirdas BartkeviciusLithuaniaMen
Jonas Vytautas GvildysLithuaniaMen
Tekle Emilija GvildyteLithuaniaWomen
Simonas KrepstaLithuaniaMen
Ausrine KutkaiteLithuaniaWomen
Mantas MartinkusLithuaniaMen
Gabija RazaityteLithuaniaWomen
Indre ValaiteLithuaniaWomen

Moldova, Republic of (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Gheorghe FalaMoldova, Republic ofMen

New Zealand (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Tommy HayesNew ZealandMen
Laura RobertsonNew ZealandWomen
Tim RobertsonNew ZealandMen

Norway (22)

NameOrganisationClassPunching card number
Sigrid AlexandersenNorwayWomen
Andrine BenjaminsenNorwayWomen
Magne DaehliNorwayMen
Ingeborg EideNorwayWomen
Kasper FosserNorwayMen
Victoria Haestad BjornstadNorwayWomen
Gaute Hallan SteiwerNorwayMen
Kine Hallan SteiwerNorwayWomen
Silje Ekroll JahrenNorwayWomen
Hakon Jarvis WestergardNorwayMen
Elias JonssonNorwayMen
Eskil KinnebergNorwayMen
Ingrid LundanesNorwayWomen
Olav LundanesNorwayMen
Trond Einar Moen PedersliNorwayMen
Ingjerd MyhreNorwayWomen
Thomas Natvig ArstadNorwayMen
Marie OlaussenNorwayWomen
Jon Aukrust OsmoenNorwayMen
Oystein Kvaal OsterboNorwayMen
Paul SirumNorwayMen
Eirin Svanoe HafstadNorwayWomen

Poland (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Aleksandra HornikPolandWomen
Zuzanna KubickaPolandWomen
Michal OlejnikPolandMen
Piotr ParfianowiczPolandMen
Bartosz PawlakPolandMen
Hanna WisniewskaPolandWomen

Portugal (5)

NameOrganisationClassPunching card number
Carolina DelgadoPortugalWomen
Joao Mega FigueiredoPortugalMen
Rafael MiguelPortugalMen
Pedro NogueiraPortugalMen
Filipa RodriguesPortugalWomen

Romania (4)

NameOrganisationClassPunching card number
Alexandru BlejdeaRomaniaMen
Roman CiobanuRomaniaMen
George Emilian MinoiuRomaniaMen
Bogya TamasRomaniaMen

Russian Federation (15)

NameOrganisationClassPunching card number
Anastasiia BorovkovaRussian FederationWomen
Anna DvorianskaiaRussian FederationWomen
Natalia GemperleRussian FederationWomen
Andrey KhramovRussian FederationMen
Svetlana MironovaRussian FederationWomen
Valentin NovikovRussian FederationMen
Yulia NovikovaRussian FederationWomen
Dmitrii PoliakovRussian FederationMen
Artem PopovRussian FederationMen
Igor PopovRussian FederationMen
Tatyana RiabkinaRussian FederationWomen
Anastasia RudnayaRussian FederationWomen
Yury TambasovRussian FederationMen
Dmitry TsvetkovRussian FederationMen
Galina VinogradovaRussian FederationWomen

Slovakia (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Michal KrajcikSlovakiaMen
Ondrej PijakSlovakiaMen

Spain (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Andreu BlanesSpainMen
Violeta Feliciano SanjuanSpainWomen
Eduardo Gil MarcosSpainMen
Marta Guijo AlonsoSpainWomen
Antonio Martinez PerezSpainMen
Luis NogueiraSpainMen
Anna Serrallonga ArquesSpainWomen

Sweden (23)

NameOrganisationClassPunching card number
Tove AlexanderssonSwedenWomen
Rassmus AnderssonSwedenMen
Fredrik BakkmanSwedenMen
Max Peter BejmerSwedenMen
Gustav BergmanSwedenMen
Helena BergmanSwedenWomen
Emma BjessmoSwedenWomen
Eric BorjeskogSwedenMen
Lilian ForsgrenSwedenWomen
Sara HagstromSwedenWomen
Johan HogstrandSwedenMen
Jonas LeanderssonSwedenMen
Elin ManssonSwedenWomen
Karolin OhlssonSwedenWomen
Alva OlssonSwedenWomen
Martin RegbornSwedenMen
Albin RidefeltSwedenMen
Lisa RisbySwedenWomen
Johan RunessonSwedenMen
Anton SjokvistSwedenMen
Lina StrandSwedenWomen
Emil SvenskSwedenMen
Josefin TjernlundSwedenWomen

Switzerland (20)

NameOrganisationClassPunching card number
Simona AebersoldSwitzerlandWomen
Valerie AebischerSwitzerlandWomen
Sofie BachmannSwitzerlandWomen
Jonas EggerSwitzerlandMen
Paula GrossSwitzerlandWomen
Joey HadornSwitzerlandMen
Sabine HauswirthSwitzerlandWomen
Fabian HertnerSwitzerlandMen
Lisa HolerSwitzerlandWomen
Florian HowaldSwitzerlandMen
Daniel HubmannSwitzerlandMen
Martin HubmannSwitzerlandMen
Julia JakobSwitzerlandWomen
Sarina JenzerSwitzerlandWomen
Andreas KyburzSwitzerlandMen
Matthias KyburzSwitzerlandMen
Elena RoosSwitzerlandWomen
Andreas RueedlingerSwitzerlandMen
Florian SchneiderSwitzerlandMen
Judith WyderSwitzerlandWomen

Turkey (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Ahmet KacmazTurkeyMen
Emine SezgunsayTurkeyWomen

Ukraine (13)

NameOrganisationClassPunching card number
Kateryna DzemaUkraineWomen
Olena FedorovaUkraineWomen
Ruslan GlibovUkraineMen
Vitalii HychkoUkraineMen
Oleksandr KratovUkraineMen
Artem PanchenkoUkraineMen
Olha PanchenkoUkraineWomen
Olena PitirimovaUkraineWomen
Taras RachukUkraineMen
Oleksii SavchenkoUkraineMen
Denys ShcherbakovUkraineMen
Pavlo UshkvarokUkraineMen
Nadiya VolynskaUkraineWomen

United States (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Giacomo BarboneUnited StatesMen
Morten JorgensenUnited StatesMen
Anton SalmenkylaUnited StatesMen

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org