International Orienteering Federation

Competitors entered to Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018

Event informationShow entries by class

Name: Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
Organiser: Latvia
Date: 3 August 2018 - 11 August 2018

The entry list is updated every five minutes.

341 competitors entered in total.

Argentina (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Gerardo GarciaArgentinaMen

Australia (11)

NameOrganisationClassPunching card number
Matthew CraneAustraliaMen
Matt DoyleAustraliaMen
Aston KeyAustraliaMen
Natasha KeyAustraliaWomen
Belinda LawfordAustraliaWomen
Henry McNultyAustraliaMen
Brodie NankervisAustraliaMen
Jacqui NauntonAustraliaWomen
Krystal NeumannAustraliaWomen
Vanessa RoundAustraliaWomen
Bryan RusselKeelyAustraliaMen

Austria (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Anja ArbterAustriaWomen
Matthias GroellAustriaMen
Ursula KadanAustriaWomen
Robert MerlAustriaMen
Anna Nilsson SimkovicsAustriaWomen
Laura RamsteinAustriaWomen
Matthias ReinerAustriaMen
Gernot YmsenAustriaMen

Belarus (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Aleksei AlekseyonokBelarusMen
Anastasia DenisovaBelarusWomen
Dmitry MikhalkinBelarusMen
Andrey SalinBelarusMen
Vasili StraltsouBelarusMen
Tatsiana VoverieneBelarusWomen
Kristina YakubkinaBelarusWomen

Belgium (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Lucie ArnoBelgiumWomen
Tristan BloemenBelgiumMen
Clement DemeuseBelgiumMen
Tomas HendrickxBelgiumMen
Yannick MichielsBelgiumMen
Fanny TilkinBelgiumWomen
Francois Van der OuderaaBelgiumMen

Brazil (4)

NameOrganisationClassPunching card number
Ironir EvBrazilMen
Leticia SaltoriBrazilWomen
Maisa SzczypiorBrazilWomen
Gelson Andrey Zago TogniBrazilMen

Bulgaria (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Liliana GotsevaBulgariaWomen
Lachezar IlievBulgariaMen
Iliana IlievaBulgariaWomen
Kristina IvanovaBulgariaWomen
Ivaylo KamenarovBulgariaMen
Ivan SirakovBulgariaMen
Dimitar ZhelyazkovBulgariaMen

Canada (4)

NameOrganisationClassPunching card number
Will CritchleyCanadaMen
Damian KonotopetzCanadaMen
Jennifer MacKeiganCanadaWomen
Graeme RennieCanadaMen

China (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Cheng ChenChinaMen
Xiaoming LiangChinaMen
Xiyuan LiangChinaMen
XiaoMing LiuChinaMen
Shuang LongChinaWomen
Xueqin YangChinaWomen
Yang YangChinaWomen
Jiayi ZhengChinaWomen

Colombia (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Jessica Paola Barrera RuizColombiaWomen
Juan Carlos Bedoya ObandoColombiaMen
Heiler Andres Cubides RochaColombiaMen

Croatia (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Mirja PavicCroatiaWomen
Matija RazumCroatiaMen

Czech Republic (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Vendula HorcickovaCzech RepublicWomen
Adela IndrakovaCzech RepublicWomen
Tereza JanosikovaCzech RepublicWomen
Jana KnapovaCzech RepublicWomen
Denisa KosovaCzech RepublicWomen
Vojtech KralCzech RepublicMen
Pavel KubatCzech RepublicMen
Marek MinarCzech RepublicMen
Milos NykodymCzech RepublicMen
Jan PetrzelaCzech RepublicMen

Denmark (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Maja AlmDenmarkWomen
Bjoern CederbergDenmarkMen
Magnus DewettDenmarkMen
Jakob EdsenDenmarkMen
Caroline GjotterupDenmarkWomen
Tue LassenDenmarkMen
Emil OebroDenmarkMen
Miri Thrane OedumDenmarkWomen
Amanda Falck WeberDenmarkWomen

Egypt (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Mohamed Abd El BakyEgyptMen
Mohamed RawyEgyptMen
El Saied SharafEgyptMen

Estonia (12)

NameOrganisationClassPunching card number
Marianne HaugEstoniaWomen
Kristo HeinmannEstoniaMen
Laura JoonasEstoniaWomen
Evely KaasikuEstoniaWomen
Kenny KivikasEstoniaMen
Annika RihmaEstoniaWomen
Sergei RjaboshkinEstoniaMen
Lauri SildEstoniaMen
Timo SildEstoniaMen
Ats SonajalgEstoniaMen
Kerstin UiboupinEstoniaWomen
Margret ZimmermannEstoniaWomen

Finland (14)

NameOrganisationClassPunching card number
Topias AholaFinlandMen
Hannu AirilaFinlandMen
Sofia HaajanenFinlandWomen
Anna HaatajaFinlandWomen
Henna Riikka HaikonenFinlandWomen
Miika KirmulaFinlandMen
Elias KuukkaFinlandMen
Severi KymalainenFinlandMen
Anna NarhiFinlandWomen
Aleksi NiemiFinlandMen
Kirsi NurmiFinlandWomen
Fredric PortinFinlandMen
Maija SianojaFinlandWomen
Marika TeiniFinlandWomen

France (11)

NameOrganisationClassPunching card number
Isia BassetFranceWomen
Lucas BassetFranceMen
Maelle BeauvirFranceWomen
Loic CapbernFranceMen
Vincent CoupatFranceMen
Adrien DelenneFranceMen
Florence HanauerFranceWomen
Delphine PoirotFranceWomen
Nicolas RioFranceMen
Frederic TranchandFranceMen
Lea VercellottiFranceWomen

Germany (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Moritz DoellgastGermanyMen
Marvin GoerickeGermanyMen
Colin KolbeGermanyMen
Susen LoeschGermanyWomen
Philipp MuellerGermanyMen
Christoph PrunscheGermanyMen
Anna ReinhardtGermanyWomen
Paula StarkeGermanyWomen

Great Britain (14)

NameOrganisationClassPunching card number
Megan Carter DaviesGreat BritainWomen
Alan CherryGreat BritainMen
Hector HainesGreat BritainMen
Jessica HallidayGreat BritainWomen
Peter HodkinsonGreat BritainMen
Kristian JonesGreat BritainMen
Alice LeakeGreat BritainWomen
Alasdair McLeodGreat BritainMen
Jo ShepherdGreat BritainWomen
Chris SmithardGreat BritainMen
Ralph StreetGreat BritainMen
Catherine TaylorGreat BritainWomen
Charlotte WardGreat BritainWomen
Charlotte WatsonGreat BritainWomen

Hong Kong (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Hau Wah Brenda ChanHong KongWomen
Cho Yu LamHong KongWomen
Kin Wai LeeHong KongMen
Wai Lan Iris LuiHong KongWomen
Wing Chung TamHong KongMen
Gerald YipHong KongMen
Tsz Wai YuHong KongMen
Wing Hay YuHong KongWomen

Hungary (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Aron BakoHungaryMen
Mate BaumholczerHungaryMen
Regina BertotiHungaryWomen
Krisztina KerenyiHungaryWomen
Zsofia SarkozyHungaryWomen
Tamas TolgyesiHungaryMen
Levente TugyiHungaryMen
Virag WeilerHungaryWomen

Ireland (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Cillin CorbettIrelandMen
Colm MoranIrelandMen
Kevin O BoyleIrelandMen
Seamus OBoyleIrelandMen
Josh OSullivan HourihanIrelandMen
Ruairi ShortIrelandMen

Israel (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Itay ManorIsraelMen
Aram YakobyIsraelMen
Nitsan YasurIsraelMen

Italy (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Anna CaglioItalyWomen
Mattia DebertolisItalyMen
Sebastian InderstItalyMen
Carlotta ScaletItalyWomen
Riccardo ScaletItalyMen
Andrea SeppiItalyMen
Francesca TauferItalyWomen
Verena TroiItalyWomen

Japan (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Hinako InageJapanWomen
Shigeyuki KoizumiJapanMen
Mutsuki MatsushitaJapanMen
Mie MoriaiJapanWomen
Manami MurataJapanWomen
Sayaka OnozawaJapanWomen
Hirokazu OsakiJapanMen
Wataru TeragauchiJapanMen
Natsuki YamagishiJapanWomen
Katsuya YukiJapanMen

Kazakhstan (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Dmitriy AdamovichKazakhstanMen
Natalya ChuprikovaKazakhstanWomen
Zhanbolat DauitKazakhstanMen
Vitaliy LukashevichKazakhstanMen
Elmira MoldashevaKazakhstanWomen
Assem NazyrovaKazakhstanWomen

Korea, Democratic People's Republic of (1)

NameOrganisationClassPunching card number
KyongSa RiKorea, Democratic People's Republic ofMen

Korea, Republic of (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Yoon sun ChaKorea, Republic ofWomen
Seongbeom HeoKorea, Republic ofMen
Moung sun HurKorea, Republic ofWomen
Anna JoKorea, Republic ofWomen
Soon hee KimKorea, Republic ofWomen
Kwang woo LeeKorea, Republic ofMen
Jong Hyun ParkKorea, Republic ofMen
Kyeongmi ParkKorea, Republic ofWomen

Latvia (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Edgars BertuksLatviaMen
Inga DambeLatviaWomen
Sandra GrosbergaLatviaWomen
Andris JubelisLatviaMen
Andris KivlenieksLatviaMen
Arturs PaulinsLatviaMen
Irita PukiteLatviaWomen
Liga ValdmaneLatviaWomen
Laura VikeLatviaWomen
Rudolfs ZernisLatviaMen

Lithuania (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Vilius AleliunasLithuaniaMen
Vesta AleliunieneLithuaniaWomen
Algirdas BartkeviciusLithuaniaMen
Jonas Vytautas GvildysLithuaniaMen
Tekle Emilija GvildyteLithuaniaWomen
Simonas KrepstaLithuaniaMen
Ausrine KutkaiteLithuaniaWomen
Leonas MockunasLithuaniaMen
Gabija RazaityteLithuaniaWomen
Indre ValaiteLithuaniaWomen

Moldova, Republic of (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Sergiu FalaMoldova, Republic ofMen
Galina RibediucMoldova, Republic ofWomen

Netherlands (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Mark HeikoopNetherlandsMen

New Zealand (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Gene BeveridgeNew ZealandMen
Cameron de LIsleNew ZealandMen
Lizzie InghamNew ZealandWomen
Kate MorrisonNew ZealandWomen
Matt OgdenNew ZealandMen
Laura RobertsonNew ZealandWomen
Tim RobertsonNew ZealandMen
Imogene ScottNew ZealandWomen
Toby ScottNew ZealandMen

North Macedonia (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Meri ChkripeskaNorth MacedoniaWomen

Norway (14)

NameOrganisationClassPunching card number
Sigrid AlexandersenNorwayWomen
Marianne AndersenNorwayWomen
Andrine BenjaminsenNorwayWomen
Magne DaehliNorwayMen
Gaute Hallan SteiwerNorwayMen
Silje Ekroll JahrenNorwayWomen
Hakon Jarvis WestergardNorwayMen
Eskil KinnebergNorwayMen
Olav LundanesNorwayMen
Trond Einar Moen PedersliNorwayMen
Ingjerd MyhreNorwayWomen
Kamilla OlaussenNorwayWomen
Jon Aukrust OsmoenNorwayMen
Oystein Kvaal OsterboNorwayMen

Poland (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Aleksandra HornikPolandWomen
Zuzanna KubickaPolandWomen
Agata OlejnikPolandWomen
Michal OlejnikPolandMen
Piotr ParfianowiczPolandMen
Bartosz PawlakPolandMen
Hanna WisniewskaPolandWomen

Portugal (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Carolina DelgadoPortugalWomen
Ricardo Esteves FerreiraPortugalMen
Joao Mega FigueiredoPortugalMen
Pedro NogueiraPortugalMen
Filipa RodriguesPortugalWomen
Tiago Cantante RomaoPortugalMen

Romania (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Roman CiobanuRomaniaMen
Ionut ZincaRomaniaMen

Russian Federation (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Natalia GemperleRussian FederationWomen
Andrey KhramovRussian FederationMen
Svetlana MironovaRussian FederationWomen
Dmitrii NakonechnyiRussian FederationMen
Leonid NovikovRussian FederationMen
Artem PopovRussian FederationMen
Tatyana RiabkinaRussian FederationWomen
Anastasia RudnayaRussian FederationWomen
Yury TambasovRussian FederationMen
Galina VinogradovaRussian FederationWomen

Serbia (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Sava LazicSerbiaMen

Slovakia (4)

NameOrganisationClassPunching card number
Michal KrajcikSlovakiaMen
Katarina LamiovaSlovakiaWomen
Tomas MusinskySlovakiaMen
Ondrej PijakSlovakiaMen

Slovenia (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Nusa JeramSloveniaWomen

South Africa (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Timothy ChambersSouth AfricaMen
Christie CourtnageSouth AfricaWomen

Spain (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Andreu BlanesSpainMen
Violeta Feliciano SanjuanSpainWomen
Marina Garcia CastroSpainWomen
Eduardo Gil MarcosSpainMen
Pau Llorens CaellasSpainMen
Antonio Martinez PerezSpainMen
Luis NogueiraSpainMen
Maria PrietoSpainWomen
Anna Serrallonga ArquesSpainWomen

Sweden (12)

NameOrganisationClassPunching card number
Tove AlexanderssonSwedenWomen
Gustav BergmanSwedenMen
Helena BergmanSwedenWomen
Sara HagstromSwedenWomen
Jonas LeanderssonSwedenMen
William LindSwedenMen
Karolin OhlssonSwedenWomen
Martin RegbornSwedenMen
Albin RidefeltSwedenMen
Lisa RisbySwedenWomen
Lina StrandSwedenWomen
Emil SvenskSwedenMen

Switzerland (13)

NameOrganisationClassPunching card number
Jonas EggerSwitzerlandMen
Sabine HauswirthSwitzerlandWomen
Fabian HertnerSwitzerlandMen
Lisa HolerSwitzerlandWomen
Florian HowaldSwitzerlandMen
Daniel HubmannSwitzerlandMen
Martin HubmannSwitzerlandMen
Julia JakobSwitzerlandWomen
Sarina JenzerSwitzerlandWomen
Andreas KyburzSwitzerlandMen
Matthias KyburzSwitzerlandMen
Elena RoosSwitzerlandWomen
Judith WyderSwitzerlandWomen

Turkey (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Elif Gokce AvciTurkeyWomen
Dudu ErolTurkeyWomen
Harun IslerTurkeyMen
Ahmet KacmazTurkeyMen
Emine SezgunsayTurkeyWomen
Huzeyfe SigirciTurkeyMen

Ukraine (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Kateryna DzemaUkraineWomen
Olena FedorovaUkraineWomen
Ruslan GlibovUkraineMen
Oleksandr KratovUkraineMen
Artem PanchenkoUkraineMen
Olha PanchenkoUkraineWomen
Olena PitirimovaUkraineWomen
Taras RachukUkraineMen
Denys ShcherbakovUkraineMen
Pavlo UshkvarokUkraineMen

United States (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Gregory AhlswedeUnited StatesMen
Giacomo BarboneUnited StatesMen
Eric BoneUnited StatesMen
Tori BorishUnited StatesWomen
Tyra ChristophersonUnited StatesWomen
Alison CrockerUnited StatesWomen
Julia DoubsonUnited StatesWomen
Amanda JohanssonUnited StatesWomen
Michael LaraiaUnited StatesMen
Anton SalmenkylaUnited StatesMen

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org