International Orienteering Federation

Competitors entered to Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017 and World Cup Round 2

Event informationShow entries by class

Name: Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017 and World Cup Round 2
Organisers: Estonia / Ilves OK / OK Polva Kobras / OK Voru
Date: 30 June 2017 - 7 July 2017

The entry list is updated every five minutes.

353 competitors entered in total.

Australia (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Bridget AndersonAustraliaWomen
Matthew CraneAustraliaMen
Natasha KeyAustraliaWomen
Belinda LawfordAustraliaWomen
Henry McNultyAustraliaMen
Brodie NankervisAustraliaMen
Krystal NeumannAustraliaWomen
Bryan RusselKeelyAustraliaMen
Simon UppillAustraliaMen

Austria (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Anja ArbterAustriaWomen
Matthias GroellAustriaMen
Ursula KadanAustriaWomen
Robert MerlAustriaMen
Anna Nilsson SimkovicsAustriaWomen
Mathias PeterAustriaMen
Laura RamsteinAustriaWomen
Matthias ReinerAustriaMen
Gernot YmsenAustriaMen

Azerbaijan (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Suleyman AliyevAzerbaijanMen

Belarus (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Aleksei AlekseyonokBelarusMen
Anastasia DenisovaBelarusWomen
Aliaksandr FedaryshkinBelarusMen
Dmitry KrapivkoBelarusMen
Iryna LapitskayaBelarusWomen
Andrey SalinBelarusMen
Siarhei SalodkinBelarusMen
Tatsiana VoverieneBelarusWomen
Kristina YakubkinaBelarusWomen

Belgium (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Clement DemeuseBelgiumMen
Desmond FranssenBelgiumMen
Pieter HendrickxBelgiumMen
Tomas HendrickxBelgiumMen
Yannick MichielsBelgiumMen
Francois Van der OuderaaBelgiumMen

Brazil (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Franciely De Siqueira ChilesBrazilWomen
Elaine LenzBrazilWomen
Leticia SaltoriBrazilWomen
Sidnaldo SousaBrazilMen
Carlos Henrique Souza de AraujoBrazilMen
Cleber VidalBrazilMen

Bulgaria (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Antoaneta DyaksovaBulgariaWomen
Liliana GotsevaBulgariaWomen
Iliana IlievaBulgariaWomen
Kristina IvanovaBulgariaWomen
Ivaylo KamenarovBulgariaMen
Ivan SirakovBulgariaMen
Dimitar ZhelyazkovBulgariaMen

Canada (5)

NameOrganisationClassPunching card number
Will CritchleyCanadaMen
Emily KempCanadaWomen
Eric KempCanadaMen
Damian KonotopetzCanadaMen
Emma WaddingtonCanadaWomen

China (15)

NameOrganisationClassPunching card number
Cheng ChenChinaMen
QianTing ChengChinaWomen
Shuangyan HaoChinaWomen
YaoWen HUChinaMen
MingHao LIChinaMen
XinYi LIChinaWomen
YongYu LIChinaWomen
Pingwei LiaoChinaMen
XiaoMing LiuChinaMen
Yi OuyangChinaWomen
PengYuan PengChinaMen
Xiao TangChinaMen
Yan WangChinaWomen
Xiaowang YangChinaMen
SiYi ZhengChinaWomen

Chinese Taipei (4)

NameOrganisationClassPunching card number
Kuan Yu LinChinese TaipeiMen
Cheng Hsun LiuChinese TaipeiMen
Chu Hsien WangChinese TaipeiWomen
Ting Hsuan WangChinese TaipeiWomen

Croatia (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Mirja PavicCroatiaWomen
Matija RazumCroatiaMen

Cyprus (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Stella EfstathiouCyprusWomen

Czech Republic (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Vendula HorcickovaCzech RepublicWomen
Adela IndrakovaCzech RepublicWomen
Tereza JanosikovaCzech RepublicWomen
Jana KnapovaCzech RepublicWomen
Denisa KosovaCzech RepublicWomen
Vojtech KralCzech RepublicMen
Marek MinarCzech RepublicMen
Milos NykodymCzech RepublicMen
Jan PetrzelaCzech RepublicMen
Jan SedivyCzech RepublicMen

Denmark (12)

NameOrganisationClassPunching card number
Maja AlmDenmarkWomen
Soren BobachDenmarkMen
Andreas Hougaard BoesenDenmarkMen
Bjoern CederbergDenmarkMen
Jakob EdsenDenmarkMen
Caroline GjotterupDenmarkWomen
Cecilie Friberg KlysnerDenmarkWomen
Tue LassenDenmarkMen
Thor NoerskovDenmarkMen
Miri Thrane OedumDenmarkWomen
Soeren SchwartzDenmarkMen
Amanda Falck WeberDenmarkWomen

Egypt (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Mohamed RawyEgyptMen

Estonia (12)

NameOrganisationClassPunching card number
Marianne HaugEstoniaWomen
Kristo HeinmannEstoniaMen
Liis JohansonEstoniaWomen
Laura JoonasEstoniaWomen
Evely KaasikuEstoniaWomen
Kenny KivikasEstoniaMen
Raido MittEstoniaMen
Annika RihmaEstoniaWomen
Lauri SildEstoniaMen
Timo SildEstoniaMen
Kerstin UiboupinEstoniaWomen
Sander VaherEstoniaMen

Finland (15)

NameOrganisationClassPunching card number
Sari AnttonenFinlandWomen
Venla HarjuFinlandWomen
Einari HeinaroFinlandMen
Saila KinniFinlandWomen
Miika KirmulaFinlandMen
Jesse LaukkarinenFinlandMen
Aleksi NiemiFinlandMen
Kirsi NurmiFinlandWomen
Olli OjanahoFinlandMen
Fredric PortinFinlandMen
Topi RaitanenFinlandMen
Merja RantanenFinlandWomen
Otto SimosasFinlandMen
Olli Markus TaivainenFinlandMen
Marika TeiniFinlandWomen

France (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Isia BassetFranceWomen
Lucas BassetFranceMen
Lauriane BeauvisageFranceWomen
Amelie ChataingFranceWomen
Vincent CoupatFranceMen
Adrien DelenneFranceMen
Thierry GueorgiouFranceMen
Chloe HaberkornFranceWomen
Nicolas RioFranceMen
Frederic TranchandFranceMen

Germany (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Moritz DoellgastGermanyMen
Bjarne FriedrichsGermanyMen
Marvin GoerickeGermanyMen
Arntraut GoetschGermanyWomen
Susen LoeschGermanyWomen
Felix SpaethGermanyMen
Paula StarkeGermanyWomen
Christiane TroesseGermanyWomen

Great Britain (18)

NameOrganisationClassPunching card number
Megan Carter DaviesGreat BritainWomen
Alan CherryGreat BritainMen
Jonathan CrickmoreGreat BritainMen
William GardnerGreat BritainMen
Graham GristwoodGreat BritainMen
Jessica HallidayGreat BritainWomen
Peter HodkinsonGreat BritainMen
Kristian JonesGreat BritainMen
Alice LeakeGreat BritainWomen
Ed NicholasGreat BritainMen
Hollie OrrGreat BritainWomen
Sarah RollinsGreat BritainWomen
Jo ShepherdGreat BritainWomen
Chris SmithardGreat BritainMen
Tessa StrainGreat BritainWomen
Ralph StreetGreat BritainMen
Catherine TaylorGreat BritainWomen
Charlotte WatsonGreat BritainWomen

Hong Kong (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Hau Wah Brenda ChanHong KongWomen
Cho Yu LamHong KongWomen
Sam Choi LamHong KongMen
Kin Wai LeeHong KongMen
Ka Ki LeungHong KongWomen
Wai Lan Iris LuiHong KongWomen
Gerald YipHong KongMen
Tsz Wai YuHong KongMen

Hungary (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Aron BakoHungaryMen
Mate BaumholczerHungaryMen
Regina BertotiHungaryWomen
Daniel FehervariHungaryMen
Fanni GyurkoHungaryWomen
Krisztina KerenyiHungaryWomen
Luca SzuromiHungaryWomen
Levente TugyiHungaryMen
Virag WeilerHungaryWomen

Ireland (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Olivia BaxterIrelandWomen
Niall McCarthyIrelandMen
Eoin McCulloughIrelandMen
Josh OSullivan HourihanIrelandMen
Conor ShortIrelandMen
Ruairi ShortIrelandMen
Nicolas SimoninIrelandMen

Israel (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Asaf AvnerIsraelMen
Aram YakobyIsraelMen
Nitsan YasurIsraelMen

Italy (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Anna CaglioItalyWomen
Mattia DebertolisItalyMen
Eleonora DonadiniItalyWomen
Sebastian InderstItalyMen
Irene PozzebonItalyWomen
Carlotta ScaletItalyWomen
Riccardo ScaletItalyMen
Alessio TenaniItalyMen

Japan (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Hinako InageJapanWomen
Kohei KamijimaJapanMen
Yoshie KatsuyamaJapanWomen
Mutsuki MatsushitaJapanMen
Toshiyuki MatsuzawaJapanMen
Saho MiyakawaJapanWomen
Sayaka OnozawaJapanWomen
Hirokazu OsakiJapanMen
Yuta TanikawaJapanMen
Azusa YanagawaJapanWomen

Korea, Democratic People's Republic of (1)

NameOrganisationClassPunching card number
KyongSa RiKorea, Democratic People's Republic ofMen

Korea, Republic of (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Yoon sun ChaKorea, Republic ofWomen
Geun Hee HongKorea, Republic ofMen
Cheol jin KangKorea, Republic ofMen
Hyun Jung KimKorea, Republic ofWomen
Sang soo KimKorea, Republic ofMen
Soon hee KimKorea, Republic ofWomen

Latvia (12)

NameOrganisationClassPunching card number
Edgars BertuksLatviaMen
Inga DambeLatviaWomen
Davis DislersLatviaMen
Sandra GrosbergaLatviaWomen
Andris JubelisLatviaMen
Andris KivlenieksLatviaMen
Arturs PaulinsLatviaMen
Irita PukiteLatviaWomen
Martins SirmaisLatviaMen
Liga ValdmaneLatviaWomen
Laura VikeLatviaWomen
Rudolfs ZernisLatviaMen

Lithuania (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Vilius AleliunasLithuaniaMen
Vesta AleliunieneLithuaniaWomen
Algirdas BartkeviciusLithuaniaMen
Jonas Vytautas GvildysLithuaniaMen
Tekle Emilija GvildyteLithuaniaWomen
Simonas KrepstaLithuaniaMen
Sandra PauzaiteLithuaniaWomen
Gabija RazaityteLithuaniaWomen
Donatas StulgysLithuaniaMen
Indre ValaiteLithuaniaWomen

Moldova, Republic of (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Vasili FomiciovMoldova, Republic ofMen
Galina RibediucMoldova, Republic ofWomen

Netherlands (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Mark HeikoopNetherlandsMen

New Zealand (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Gene BeveridgeNew ZealandMen
Nick HannNew ZealandMen
Tommy HayesNew ZealandMen
Lizzie InghamNew ZealandWomen
Ross MorrisonNew ZealandMen
Laura RobertsonNew ZealandWomen
Tim RobertsonNew ZealandMen
Imogene ScottNew ZealandWomen

Norway (14)

NameOrganisationClassPunching card number
Marianne AndersenNorwayWomen
Andrine BenjaminsenNorwayWomen
Magne DaehliNorwayMen
Nikoline Ekeberg SchjerveNorwayWomen
Gaute Hallan SteiwerNorwayMen
Anne Margrethe Hausken NordbergNorwayWomen
Silje Ekroll JahrenNorwayWomen
Hakon Jarvis WestergardNorwayMen
Eskil KinnebergNorwayMen
Olav LundanesNorwayMen
Ingjerd MyhreNorwayWomen
Ida Marie Naess BjoergulNorwayWomen
Jon Aukrust OsmoenNorwayMen
Oystein Kvaal OsterboNorwayMen

Poland (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Weronika CychPolandWomen
Mikolaj DutkowskiPolandMen
Ewa GwozdzPolandWomen
Aleksandra HornikPolandWomen
Wojciech KowalskiPolandMen
Michal OlejnikPolandMen
Piotr ParfianowiczPolandMen
Bartosz PawlakPolandMen
Hanna WisniewskaPolandWomen

Portugal (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Carolina DelgadoPortugalWomen
Ricardo Esteves FerreiraPortugalMen
Joao Mega FigueiredoPortugalMen
Rafael MiguelPortugalMen
Mariana MoreiraPortugalWomen
Pedro NogueiraPortugalMen
Filipa RodriguesPortugalWomen

Romania (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Andra Cecilia AnghelRomaniaWomen
Alexandru BlejdeaRomaniaMen
Roman CiobanuRomaniaMen

Russian Federation (11)

NameOrganisationClassPunching card number
Natalia EfimovaRussian FederationWomen
Natalia GemperleRussian FederationWomen
Andrey KhramovRussian FederationMen
Svetlana MironovaRussian FederationWomen
Dmitrii NakonechnyiRussian FederationMen
Leonid NovikovRussian FederationMen
Valentin NovikovRussian FederationMen
Artem PopovRussian FederationMen
Anastasia RudnayaRussian FederationWomen
Dmitry TsvetkovRussian FederationMen
Galina VinogradovaRussian FederationWomen

Serbia (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Nikola BilicSerbiaMen

Slovakia (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Michal KrajcikSlovakiaMen
Tomas MusinskySlovakiaMen
Ondrej PijakSlovakiaMen

Slovenia (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Andraz HribarSloveniaMen

South Africa (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Michael CroneSouth AfricaMen

Spain (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Andreu BlanesSpainMen
Violeta Feliciano SanjuanSpainWomen
Eduardo Gil MarcosSpainMen
Antonio Martinez PerezSpainMen
Luis NogueiraSpainMen
Maria PrietoSpainWomen
Ona Rafols PerramonSpainWomen
Anna Serrallonga ArquesSpainWomen

Sweden (15)

NameOrganisationClassPunching card number
Tove AlexanderssonSwedenWomen
Gustav BergmanSwedenMen
Helena BergmanSwedenWomen
Lilian ForsgrenSwedenWomen
Emma JohanssonSwedenWomen
Jonas LeanderssonSwedenMen
William LindSwedenMen
Jerker LysellSwedenMen
Karolin OhlssonSwedenWomen
Alva OlssonSwedenWomen
Martin RegbornSwedenMen
Albin RidefeltSwedenMen
Johan RunessonSwedenMen
Lina StrandSwedenWomen
Emil SvenskSwedenMen

Switzerland (11)

NameOrganisationClassPunching card number
Sabine HauswirthSwitzerlandWomen
Fabian HertnerSwitzerlandMen
Lisa HolerSwitzerlandWomen
Florian HowaldSwitzerlandMen
Daniel HubmannSwitzerlandMen
Martin HubmannSwitzerlandMen
Julia JakobSwitzerlandWomen
Sarina JenzerSwitzerlandWomen
Matthias KyburzSwitzerlandMen
Elena RoosSwitzerlandWomen
Martina RuchSwitzerlandWomen

Turkey (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Ramazan BostanciTurkeyMen
Dudu ErolTurkeyWomen
Ahmet KacmazTurkeyMen
Orhan KutluTurkeyMen
Dilek MatyarTurkeyWomen
Emine SezgunsayTurkeyWomen

Ukraine (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Olga BalabanovaUkraineWomen
Kateryna DzemaUkraineWomen
Ruslan GlibovUkraineMen
Oleksandr KratovUkraineMen
Artem PanchenkoUkraineMen
Olha PanchenkoUkraineWomen
Denys ShcherbakovUkraineMen
Pavlo UshkvarokUkraineMen
Nadiya VolynskaUkraineWomen

United States (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Gregory AhlswedeUnited StatesMen
Giacomo BarboneUnited StatesMen
Eric BoneUnited StatesMen
Evalin BrautigamUnited StatesWomen
Alison CampbellUnited StatesWomen
Tyra ChristophersonUnited StatesWomen
Julia DoubsonUnited StatesWomen
Morten JorgensenUnited StatesMen
Cristina LuisUnited StatesWomen

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org