International Orienteering Federation

Competitors entered to Nokian Tyres World Orienteering Championships 2016 and World Cup 2016 Round 3

Event informationShow entries by class

Name: Nokian Tyres World Orienteering Championships 2016 and World Cup 2016 Round 3
Organisers: Bohuslan Dals OF / Sweden
Date: 20 August 2016 - 27 August 2016

The entry list is updated every five minutes.

319 competitors entered in total.

Argentina (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Sonia CaminosArgentinaWomen

Australia (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Jo AllisonAustraliaWomen
Julian DentAustraliaMen
Natasha KeyAustraliaWomen
Henry McNultyAustraliaMen
Krystal NeumannAustraliaWomen
Aislinn PrendergastAustraliaWomen
Vanessa RoundAustraliaWomen
Leon Russell KeelyAustraliaMen
Simon UppillAustraliaMen

Austria (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Anja ArbterAustriaWomen
Helmut GremmelAustriaMen
Matthias GroellAustriaMen
Ursula KadanAustriaWomen
Robert MerlAustriaMen
Anna Nilsson SimkovicsAustriaWomen
Laura RamsteinAustriaWomen
Matthias ReinerAustriaMen
Gernot YmsenAustriaMen

Barbados (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Jamar Chad CallisteBarbadosMen

Belarus (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Aleksei AlekseyonokBelarusMen
Anastasia DenisovaBelarusWomen
Iryna LapitskayaBelarusWomen
Dzianis MonichBelarusMen
Andrey SalinBelarusMen
Vasili StraltsouBelarusMen
Tatsiana VoverieneBelarusWomen

Belgium (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Benjamin AnciauxBelgiumMen
Jeremy GenarBelgiumMen
Tomas HendrickxBelgiumMen

Bulgaria (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Antoaneta DyaksovaBulgariaWomen
Liliana GotsevaBulgariaWomen
Lachezar IlievBulgariaMen
Iliana IlievaBulgariaWomen
Ivaylo KamenarovBulgariaMen
Kiril NikolovBulgariaMen
Ivan SirakovBulgariaMen

Canada (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Robbie AndersonCanadaMen
Will CritchleyCanadaMen
Brent GodmanCanadaMen
Emily KempCanadaWomen
Eric KempCanadaMen
Damian KonotopetzCanadaMen
Louise OramCanadaWomen
Emma WaddingtonCanadaWomen

Chile (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Diego MardonesChileMen

China (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Shuangyan HaoChinaWomen

Chinese Taipei (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Kuan Yu LinChinese TaipeiMen
Szu Ying WuChinese TaipeiWomen

Croatia (3)

NameOrganisationClassPunching card number
Pia OcvirkCroatiaWomen
Mirja PavicCroatiaWomen
Matija RazumCroatiaMen

Cyprus (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Stella EfstathiouCyprusWomen

Czech Republic (11)

NameOrganisationClassPunching card number
Vendula HaldinCzech RepublicWomen
Adela IndrakovaCzech RepublicWomen
Jana KnapovaCzech RepublicWomen
Denisa KosovaCzech RepublicWomen
Vojtech KralCzech RepublicMen
Pavel KubatCzech RepublicMen
Milos NykodymCzech RepublicMen
Jan PetrzelaCzech RepublicMen
Jan ProchazkaCzech RepublicMen
Dana Safka BrozkovaCzech RepublicWomen
Jan SedivyCzech RepublicMen

Denmark (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Maja AlmDenmarkWomen
Ida BobachDenmarkWomen
Soren BobachDenmarkMen
Andreas Hougaard BoesenDenmarkMen
Bjoern CederbergDenmarkMen
Magnus DewettDenmarkMen
Signe KlintingDenmarkWomen
Cecilie Friberg KlysnerDenmarkWomen
Tue LassenDenmarkMen

Egypt (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Mohamed Abd El BakyEgyptMen
Ahmed ElBannaEgyptMen

Estonia (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Marianne HaugEstoniaWomen
Laura JoonasEstoniaWomen
Evely KaasikuEstoniaWomen
Kenny KivikasEstoniaMen
Annika RihmaEstoniaWomen
Sigrid RuulEstoniaWomen
Lauri SildEstoniaMen
Timo SildEstoniaMen
Sander VaherEstoniaMen

Finland (17)

NameOrganisationClassPunching card number
Hannu AirilaFinlandMen
Sari AnttonenFinlandWomen
Marten B BostromFinlandMen
AnniMaija FinckeFinlandWomen
Sofia HaajanenFinlandWomen
Venla HarjuFinlandWomen
Saila KinniFinlandWomen
Miika KirmulaFinlandMen
Olli Pekka KoistinenFinlandMen
Elias KuukkaFinlandMen
Aleksi NiemiFinlandMen
Fredric PortinFinlandMen
Topi RaitanenFinlandMen
Merja RantanenFinlandWomen
Mikko SirenFinlandMen
Olli Markus TaivainenFinlandMen
Marika TeiniFinlandWomen

France (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Isia BassetFranceWomen
Lucas BassetFranceMen
Lauriane BeauvisageFranceWomen
Loic CapbernFranceMen
Amelie ChataingFranceWomen
Vincent CoupatFranceMen
Thierry GueorgiouFranceMen
Nicolas RioFranceMen
Frederic TranchandFranceMen
Lea VercellottiFranceWomen

Germany (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Bjarne FriedrichsGermanyMen
Marvin GoerickeGermanyMen
Arntraut GoetschGermanyWomen
Susen LoeschGermanyWomen
Philipp MuellerGermanyMen
Soeren RiechersGermanyMen
Sabine RothaugGermanyWomen
Felix SpaethGermanyMen
Christiane TroesseGermanyWomen

Great Britain (13)

NameOrganisationClassPunching card number
Alan CherryGreat BritainMen
Graham GristwoodGreat BritainMen
Hector HainesGreat BritainMen
Jessica HallidayGreat BritainWomen
Peter HodkinsonGreat BritainMen
Kristian JonesGreat BritainMen
Alice LeakeGreat BritainWomen
Alasdair McLeodGreat BritainMen
Hollie OrrGreat BritainWomen
Jo ShepherdGreat BritainWomen
Ralph StreetGreat BritainMen
Catherine TaylorGreat BritainWomen
Charlotte WardGreat BritainWomen

Hong Kong (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Hau Wah Brenda ChanHong KongWomen
Sam Choi LamHong KongMen
Kin Wai LeeHong KongMen
Ka Ki LeungHong KongWomen
Wai Lan Iris LuiHong KongWomen
Gerald YipHong KongMen
Tsz Wai YuHong KongMen
Wing Hay YuHong KongWomen

Hungary (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Aron BakoHungaryMen
Mate BaumholczerHungaryMen
Regina BertotiHungaryWomen
Fanni GyurkoHungaryWomen
Krisztina KerenyiHungaryWomen
Zsolt LenkeiHungaryMen
Ildiko SzerencsiHungaryWomen
Levente TugyiHungaryMen
Virag WeilerHungaryWomen

Ireland (11)

NameOrganisationClassPunching card number
Olivia BaxterIrelandWomen
Cillin CorbettIrelandMen
Roisin LongIrelandWomen
Aine McCannIrelandWomen
Caoimhe O BoyleIrelandWomen
Kevin O BoyleIrelandMen
Niamh OBoyleIrelandWomen
Jonathan QuinnIrelandMen
Conor ShortIrelandMen
Ruairi ShortIrelandMen
Nicolas SimoninIrelandMen

Israel (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Guy SaboIsraelMen
Nitsan YasurIsraelMen

Italy (7)

NameOrganisationClassPunching card number
Sebastian InderstItalyMen
Christine KirchlechnerItalyWomen
Carlotta ScaletItalyWomen
Nicole ScaletItalyWomen
Riccardo ScaletItalyMen
Andrea SeppiItalyMen
Giacomo ZagonelItalyMen

Japan (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Go InamoriJapanMen
Mutsuki MatsushitaJapanMen
Tomoaki NaganawaJapanMen
Sayaka OnozawaJapanWomen
Hirokazu OsakiJapanMen
Asami ShiinaJapanWomen

Korea, Republic of (5)

NameOrganisationClassPunching card number
Yoon sun ChaKorea, Republic ofWomen
Geun Hee HongKorea, Republic ofMen
Bosang HyunKorea, Republic ofMen
Hyun Jung KimKorea, Republic ofWomen
Kyeongmi ParkKorea, Republic ofWomen

Latvia (8)

NameOrganisationClassPunching card number
Edgars BertuksLatviaMen
Inga DambeLatviaWomen
Davis DislersLatviaMen
Sandra GrosbergaLatviaWomen
Andris JubelisLatviaMen
Arturs PaulinsLatviaMen
Martins SirmaisLatviaMen
Laura VikeLatviaWomen

Lithuania (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Vilius AleliunasLithuaniaMen
Algirdas BartkeviciusLithuaniaMen
Jonas Vytautas GvildysLithuaniaMen
Tekle Emilija GvildyteLithuaniaWomen
Inga KazlauskaiteLithuaniaWomen
Simonas KrepstaLithuaniaMen
Ausrine KutkaiteLithuaniaWomen
Sandra PauzaiteLithuaniaWomen
Martynas TirlikasLithuaniaMen

Montenegro (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Luka VulicMontenegroMen

Netherlands (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Mark HeikoopNetherlandsMen

New Zealand (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Gene BeveridgeNew ZealandMen
Christopher ForneNew ZealandMen
Lizzie InghamNew ZealandWomen
Jula McMillanNew ZealandWomen
Kate MorrisonNew ZealandWomen
Ross MorrisonNew ZealandMen
Laura RobertsonNew ZealandWomen
Tim RobertsonNew ZealandMen
Imogene ScottNew ZealandWomen
Toby ScottNew ZealandMen

Norway (14)

NameOrganisationClassPunching card number
Marianne AndersenNorwayWomen
Heidi BagstevoldNorwayWomen
Magne DaehliNorwayMen
Mari FastingNorwayWomen
Anne Margrethe Hausken NordbergNorwayWomen
Jo Forseth IndgaardNorwayMen
Silje Ekroll JahrenNorwayWomen
Hakon Jarvis WestergardNorwayMen
Carl Godager KaasNorwayMen
Eskil KinnebergNorwayMen
Olav LundanesNorwayMen
Ida Marie Naess BjoergulNorwayWomen
Anders NordbergNorwayMen
Oystein Kvaal OsterboNorwayMen

Poland (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Aleksander BernaciakPolandMen
Jolanta GanssingerPolandWomen
Ewa GwozdzPolandWomen
Aleksandra HornikPolandWomen
Michal OlejnikPolandMen
Bartosz PawlakPolandMen
Rafal PodzinskiPolandMen
Iwona WichaPolandWomen
Hanna WisniewskaPolandWomen

Portugal (6)

NameOrganisationClassPunching card number
Tiago AiresPortugalMen
Carolina DelgadoPortugalWomen
Joao Mega FigueiredoPortugalMen
Tiago Gingao LealPortugalMen
Mariana MoreiraPortugalWomen
Tiago Cantante RomaoPortugalMen

Russian Federation (11)

NameOrganisationClassPunching card number
Anna DvorianskaiaRussian FederationWomen
Natalia EfimovaRussian FederationWomen
Natalia GemperleRussian FederationWomen
Andrey KhramovRussian FederationMen
Svetlana MironovaRussian FederationWomen
Valentin NovikovRussian FederationMen
Dmitrii PoliakovRussian FederationMen
Artem PopovRussian FederationMen
Anastasia RudnayaRussian FederationWomen
Dmitry TsvetkovRussian FederationMen
Galina VinogradovaRussian FederationWomen

Serbia (2)

NameOrganisationClassPunching card number
Nikola BilicSerbiaMen
Sladjana PeracSerbiaWomen

Slovakia (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Michal KrajcikSlovakiaMen

South Africa (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Nicholas MulderSouth AfricaMen

Spain (10)

NameOrganisationClassPunching card number
Andreu BlanesSpainMen
Ana CamarasaSpainWomen
Roger CASAL i FERNANDEZSpainMen
Violeta Feliciano SanjuanSpainWomen
Esther Gil BrotonsSpainWomen
Eduardo Gil MarcosSpainMen
Antonio Martinez PerezSpainMen
Luis NogueiraSpainMen
Ona Rafols PerramonSpainWomen
Anna Serrallonga ArquesSpainWomen

Sweden (18)

NameOrganisationClassPunching card number
Tove AlexanderssonSwedenWomen
Anna BachmanSwedenWomen
Fredrik BakkmanSwedenMen
Gustav BergmanSwedenMen
Helena BergmanSwedenWomen
Sara HagstromSwedenWomen
Emma JohanssonSwedenWomen
Jonas LeanderssonSwedenMen
William LindSwedenMen
Jerker LysellSwedenMen
Peter ObergSwedenMen
Karolin OhlssonSwedenWomen
Alva OlssonSwedenWomen
Martin RegbornSwedenMen
Albin RidefeltSwedenMen
Oskar SjoebergSwedenMen
Lina StrandSwedenWomen
Emil SvenskSwedenMen

Switzerland (13)

NameOrganisationClassPunching card number
Rahel FriederichSwitzerlandWomen
Sabine HauswirthSwitzerlandWomen
Fabian HertnerSwitzerlandMen
Florian HowaldSwitzerlandMen
Daniel HubmannSwitzerlandMen
Martin HubmannSwitzerlandMen
Julia JakobSwitzerlandWomen
Sarina JenzerSwitzerlandWomen
Andreas KyburzSwitzerlandMen
Matthias KyburzSwitzerlandMen
Baptiste RollierSwitzerlandMen
Elena RoosSwitzerlandWomen
Judith WyderSwitzerlandWomen

Turkey (5)

NameOrganisationClassPunching card number
Ayse BozkurtTurkeyWomen
Yasar Ismet DemirozTurkeyMen
Dudu ErolTurkeyWomen
Orhan KutluTurkeyMen
Huzeyfe SigirciTurkeyMen

Ukraine (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Olga BalabanovaUkraineWomen
Ruslan GlibovUkraineMen
Oleksandr KratovUkraineMen
Artem PanchenkoUkraineMen
Olha PanchenkoUkraineWomen
Denys ShcherbakovUkraineMen
Alona SukharevskaUkraineWomen
Pavlo UshkvarokUkraineMen
Nadiya VolynskaUkraineWomen

United States (9)

NameOrganisationClassPunching card number
Giacomo BarboneUnited StatesMen
Eric BoneUnited StatesMen
Hannah CulbergUnited StatesWomen
William EngerUnited StatesMen
Alexandra JospeUnited StatesWomen
Kseniya PopovaUnited StatesWomen
Hillary SaegerUnited StatesWomen
Samantha SaegerUnited StatesWomen
Ross SmithUnited StatesMen

Uruguay (1)

NameOrganisationClassPunching card number
Pablo SanguinettiUruguayMen

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org